Dönem Sonu İşlemleri

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan leoncio
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba arkadaşlar;

Enflasyon düzeltmesi sonucu Sermaye Yedeklerinde bekleyen meblağın Geçmiş Yıl zararlarından mahsubu.

Bu mahsup işlemi için Genel Kurul Kararı veya Yönetim Kurulu Kararı gerekir mi? Bunun dayanağını nerden bulabilirim.
Konu ile ilgili araştırmalarımda aşağıdaki linkte örneklerle açıklamış. Ama dayanak arıyorum.

http://www.alomaliye.com/ocak_06/talha_apak_donem_sonu.htm

Ynt: Dönem Sonu İşlemleri

leoncio ' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar;

Enflasyon düzeltmesi sonucu Sermaye Yedeklerinde bekleyen meblağın Geçmiş Yıl zararlarından mahsubu.

Bu mahsup işlemi için Genel Kurul Kararı veya Yönetim Kurulu Kararı gerekir mi? Bunun dayanağını nerden bulabilirim.
Konu ile ilgili araştırmalarımda aşağıdaki linkte örneklerle açıklamış. Ama dayanak arıyorum.

http://www.alomaliye.com/ocak_06/talha_apak_donem_sonu.htm

Sayın formdaş

Enf.düz.sonucu oluşan sermaye yedeklerinde bekleyen meblağı Geçmiş Yıl Zararlarından değil Enf.Düz.sonucu sonunda oluşan ve o hesaba atılan Enf.Düz.Kaynaklanan Geç.Yıl Zararlarından mahsup edebilirsin Bu mahsup işlemi için ltd.ortaklar kurul kararı A.ş ise genel kurul kararı alman iyi olur.Çünkü Enf.Düz.sonucu çıkan kar ve zarar işletmeden çekildiği veya başka hesaba nakledildiği zaman vergilendirilir yanlızca bunların sermayeye ilavesi kar dağıtımı hükmünde değildir.

Saygılar
FERHAT

Sn. Ferhat teşekkür ederim.

Peki bu söylediklerini resmi kaynak olması açısından bulabileceğin biryer varmı?

sayın leoncio sayın ferhat gayet güzel açıklamış,dayanak V.U.K.mükerrer 298.maddeye
göre fark sermaye fark hes.ile enf.düz.sonucu oluşan geç.yıl zararına mehsup edilebile-
ceği,ikincisi A.Ş.lerde bunun yönetim kurulu kararı ile gerçekleşeceği ve genel kurula ge-
rek olmadığı düşüncesindeyim çünkü sermaye artırımı,azaltılması veya ana sözleşmede
tadilat gerektirecek bir durum ortada yok,Limited şirketlerde tabiki ortaklar kurulu kararı
ile gerçekleşir(TTK.nu incelenirse ilgili maddeler bunun böyle olduğu anlaşılır),kolay gelsin.

merhabalar ben bi konuda yapdımınızı bekliyorum bir dernek lokali açtık bu çay meşrubat dondurma gibi eyler satılıyor ben burda çay için almış olduğum malzemeyi 150 demi yoksa 740 hizmet giderlerindemi göstermeliyim

sayın forumdaşım çay için aldığın malzemeyi alınan mallar hesabında tutman daha sağlıklıdır.

EMİNEE ' Alıntı:
merhabalar ben bi konuda yapdımınızı bekliyorum bir dernek lokali açtık bu çay meşrubat dondurma gibi eyler satılıyor ben burda çay için almış olduğum malzemeyi 150 demi yoksa 740 hizmet giderlerindemi göstermeliyim

740 Hs.Takip ediniz..Dönem sonunda Kalan olursa 150 Hs atarsınız..

EMİNEE ' Alıntı:
tüketilen çay maddesi ve şeker vs gibi dükkanın ana faaliyet konusunda sürekli giriş çıkışı olan bir maddeyse ilk 153' e at.
eğer bunları pişirmeye vs yarayan bir aletse demirbaşa atarsın (belirli haddin üstündeyse),yoksa 740 a atarsın.

Aslında yapman gereken bunları ilk önce 150'ye atmak.
Geçici vergi dönemlerinde sayım yapıp. Stokta bulunanları 150'de takipe devam edip olmayanları da 740'a atıp dönem karını tespit etmektir.