Dönem sonu stokla ilgili

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan smmmsld1
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
Merhaba arkadaşlar şirketin ön muhasebe programından tam olarak dönem sonu stoğu alamıyorum.2011 7.aydan itibaren kullanmaya başlamışlar stokları doğru düzgün girmemişler kimilerini de miktar olarak girip tutar olarak girmemişler.eski muhasebeci arkadaştan dönem sonu bilançosunu alıp açılış bilançomu oluşturdum.buna göre

dönem başı mal mevcudu:1.337.312,51
dönem içi alışlar :1.547.288.15
dönem içi satışlar :1.580.025,23

sadece bu verilere göre dönem sonu stoğu hesaplayabilir miyim yardımcı olursanız sevinirim

Ynt: Dönem sonu stokla ilgili

Verdiğiniz bilgilere göre dönem sonu stoğu 1.304.575,23.-TL, sonuçta DSS=DBS+DİA-SMMM eşitliği var. Yalnız sizin verdiğiniz DBS,DİA ve SMM ne kadar güvenilir bilinmez, ama bir yerden de dülzeltmeye başlamak lazım.

ben de bu şekilde hesapladım fakat buradan satılan malın maliyetini hesaplamam için yüzde olarak bir kar marjı uygulamam gerekli öyle değil mi

Açıkçası ben verdiğiniz bilgilerdeki dönem içi satışların maliyet bedeli üzerinden olduğunu düşünmüştüm, eğer bu rakam hasılat üzerinden ise ve kar marjı da örneğin %15 ise kullanmamız gereken formül

SMM=DBS+DİA-[(Dön.İçi.Sat/115)*100]

verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim.koray bey bu arada dönem içi satışları hasılat olarak verdim.bu arada verdiğiniz formül için de ayrıca teşekkür ederim.bu arada ben de işletmede var olan tam stoğu bilsem maliyet daha düzgün çıkar sayım yapmak şuan için imkansız 2000 e yakın çeşitte mal var.bu yüzden de maliyeti hesaplamakda zorlanıyorum.ben de 10 gruba ayırdım satış ve alışları.demir,hırdavat,sac,boya gibi hepsinin kar oranları birbirinden farklı.mecburen kar haddi uygulamak zorunda kalıyoruz.piyasada belli kar oranları mevcut olsa da bunu işletmenin alış ve satışlarına göre uygulamamız doğru olmaz mı.alış ve satış faturasından yola çıkarak ortalama şu kadar karla satış yapmıştır deyip satışların maliyetini hesaplayabilir miyiz

Yasal olarak olmaz, araklı envanter yöntemi kullandığınıza göre hesap dönemi sonlarında mutlaka fiili sayım yapmanız gerek, veya barkodlu sisteme geçip sürekli envanter uygulayacaksınız.