dönem sonu tutarsızlığı

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan aday
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

aday

Katkı Sunan Üye
geçivi vergiler yapılırken işletme hesap özetleri elde ayarlanıyor maalesef ülkemizin acı gerçeği bu ve benim dikkatimi çeken örneğin dönembaşı mal mecudu 92.458 dönem içi alışlar 56.581,79 giderler 18.313,51 net satışlar 18.041,59 diğer gelirler 800 dönemsonu stok 150.265,23 ve nihayetinde kar 1.753,52 peki dönembaşı mal mevcudu ve dönem içi alışların toplamı nasıl dönem sonu stokdan daha az oluyor anlamadım bu şekilde gönderilen geçici vergide bunlar incelenirse sorun çıkarmı acaba dönem sonu stoğu nasıl oluyorda dönembaşı stok+alışdan fazla oluyor

Ynt: dönem sonu tutarsızlığı

"Ben burdayım hadi beni incelemeye alın canım ceza yemek istiyor." diye bağıran bir hesap özeti!

Ynt: dönem sonu tutarsızlığı

Selamlar.Tabiki hesaplamada hata var.Söylediğiniz gibi dönem başı ile alışların toplamı 149.039 yapıyor.Hadi hiç satış yapmadı diyelim stok aynen devreder.Birde 18.000 lik satış var. Maliyet dahi yapmasan 150.000 stok yazamazsın.Karı düşük tutmamak için stoğu yüksek bağlayalım mantığı güdülmüş ama yanlış yapılmış tabi.Böyle hatalı bir hülasa hazırlamaktansa giderlerden biraz geri çekmek daha akıllıca olurdu.Sonuçta hatalı bir hülasa hazırlandığı doğrudur..Saygılar.