turkcell

Dövizli Satış Fatura

Üyelik
23 Eyl 2005
Mesajlar
24
Merhaba arkadaşlar,

Bir konuda yardımınızı rica ediyorum.

Ben çalıştığım şirkette dövizli fatura kesebilir miyim?
Ne yapmam gerekir?
 
Üyelik
30 Haz 2005
Mesajlar
362
Dövizli fatura

Sayın Ekin:

Bu forumdaki 100. mesajım sana denk geldi.

Dövizli fatura kesebilirsin.

Ancak, faturayı yurtiçi firmaya kesiyorsan, döviz kurunu belirtmek zorundasın.
 
Üyelik
6 Haz 2005
Mesajlar
142
Dövizli fatura

yasal dayank aşağıdaki maddedir.
vuk Madde 215

1- Bu Kanuna göre tutulacak defter ve kayıtların Türkçe tutulması zorunludur. Ancak, Türkçe kayıtlar bulunmak kaydıyla defterlerde başka dilden kayıt da yapılabilir. Bu kayıtlar vergi matrahını değiştirmeyecek şekilde tasdik ettirilecek diğer defterlere de yapılabilir.

2- a- Kayıt ve belgelerde Türk para birimi kullanılır. Belgeler, Türk parası karşılığı gösterilmek şartıyla, yabancı para birimine göre de düzenlenebilir. Şu kadar ki yurtdışındaki müşteriler adına düzenlenen belgelerde Türk parası karşılığı gösterilme şartı aranmaz

ba- Türk para birimiyle yapılan işlemler, işlemin gerçekleştiği günün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz alış kuruyla ilgili para birimine çevrilir. İktisadi kıymetlerin değerleri ile vergi matrahı kayıt yapılan para birimine göre tespit edilir, beyannamenin verilmesi gereken ayın ilk gününün kuruyla Türk parasına çevrilerek beyan edilir. Vergi ödeme, mahsup ve iade işlemlerinde de Türk Lirası tutarlar kullanılır

yukardaki maddeye göre
Türk parası karşılığı gösterilmek suretiyle yabancı para birimi üzerinden de fatura düzenlenebilecektir. Türk parası karşılığı göstermek şartı, yurtdışındaki müşteriler adına düzenlenen faturalarda aranmayacaktır


celal elibuyuk
smmm-ist
 

Benzer konular

Üst