Dul ve Yetim Maaşı Hk.

Vefat eden eşimden dul maaşı almaktayım.Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmaya başladım.Eşimden aldığım dul maaşım kesilir mi?

Ynt: Dul ve Yetim Maaşı Hk.

Herhangi bir işte çalışmanız ölüm aylığı almanıza engel teşkil etmez.
Ancak evlenme halinde aylık kesilir.

sizi bilmiyorum ama herhangi bir çocukta bu maaşdan faydalanıyorusa ssk lı çalışmaya başlayınca kesilip yüzde 75 e kadar anneye-babaya aktarılıyor. kesilmese bile belli müddet sonra ödenen paralar geri isteniyor.

Bağkur emeklisi vefat etmiş birisinin 2 kızı ve eşi dul yetim aylığı almakta iken kızlarda biri evlenirse, eş ve diğer evlenmemiş kızın maaş rakamlarında değişme olur mu?
Yoksa aynı maaşı almaya devam mı ederler?

SİBEL ' Alıntı:
Bağkur emeklisi vefat etmiş birisinin 2 kızı ve eşi dul yetim aylığı almakta iken kızlarda biri evlenirse, eş ve diğer evlenmemiş kızın maaş rakamlarında değişme olur mu?
Yoksa aynı maaşı almaya devam mı ederler?

Dul ve yetim maaşı bağlanma oranı %75 dir. %50 eş, %25 çocuklar arasında eşit olarak dağıtılır.
Maaş almaya hak kazanan çocuklar olmaması halinde dul eşe %75 oranında bağlanır.
Bu durumda dul eşin maaşında herhangi bir artış olmayacktır. Ancak evlilik nedeni ile kesintiye uğrayan yetim maaşı diğer kız çocuğuna yansıtılacaktır.