Duvar ustası

ERKAN AKTÜRK

Katkı Sunan Üye
duvar ustası ((:)

Bu olay gerçek hayatta olmuş ve basına yansımış bir
olaymış.Büyükşehir
Belediyesi Kuruluşlarından KIPTAS'in Genel Müdür Yardımcısı Emin Batur, şantiyelerden birinde meydana gelen bir kaza sonunda kazaya maruz kalan duvarcı ustasının yazdığı tutanak:

İş kazası tutanağına planlama hatası diye yazmıştım. Bunu yeterli görmiyerek, ayrıntılı anlatmamı istemişsiniz. şu anda hastanede yatmama neden olaylar aynen aşağıda anlattığım gibi olmuştur.

Bildiginiz gibi ben bir duvarcı ustasıyım.inşaatın 6.katındaki işimi bitirdiğim zaman biraz tuğla artmıştı, yaklaşık 250 kg.kadar oldugunu tahmin ettigim bu tuğlaları aşağıya indirmek gerekiyordu. Aşağiya indim bir varil buldum, ona sağlam bir ip bağladım, 6. kata çıktım ipi bir çıkrıktan geçirip ucunu asağıya salladım. Tekrar aşağıya indim ve ipi çekerek varili 6. kata çıkardım. ipin ucunu sağlam bir yere bağlayıp tekrar yukarı çıktım. Bütün tuğlaları varile doldurdum.

Aşağı indim, bağladığım ipin ucunu çözdüm. İpi çözmemle birlikte birden kendimi havada buldum. Nasil bulmuyayim ben yaklasık 70 kiloyum. 250kg lik varil suratle aşağıya düşerken beni yukarı çekti. Heyecan ve şaşkınlıktan ipi birakmayi akil edemedim. Yolun yarisinda Dolu varille carpistik. Sag İki kaburgamin burada kirildigini saniyorum. Tam yukari cikinca 2 parmagim iple beraber cikriga sikisti. Parmaklarimda bu sirada kirildi.Bu esnada yere carpan varilin dibi cikti ve tuglalar etrefa sacildi. Varil hafifleyince bu sefer ben asagiya inmeye varil yukari cikmaya basladi ve yolun yarisinda yine varille carpistik.Sol bacağimin kaval kemigide bu sirada kirildi. Can havli ile ipi birakmayi akil ettim. Basimi yukari kaldirdigimda bos varilin suratle uzerime geldiğini gordum. Kafatasimin da boyle catladiğini saniyorum. Bayilmisim, gozumu hastanede actim. Cenab-i Hak'tan tum kullarini boyle gorunmez kazalardan korumasini diler, hurmetle ellerinizden operim.

BUNALTICI MUHASEBE İŞLERİ ARASINDA BİRAZDA GÜLMEMİZ LAZIM

sayın SMMM PINAR EROL'A BU GÜZEL MESAJ İÇİN ÇOK TEŞEKKÜRLER