Düzeltme Beyannamesi açıklaması

Yeniyurt

Katkı Sunan Üye
2008 Aralık ayına ait KDV Düzeltme beyannamesi vereceğiz. Aralık ayına ait 2 adet gelir faturası unutulmuş ilave ettik
İnt.Göndermek istediğimizde açıklama sayfası geliyor. buraya Gelir faturasının sehven unutulmasından dolayı diye bir açıklama mı yazalım yada daha değişik bir açıklamamı yazmamız gerekiyor. Hiç karşılaşmayınca ne yazacağımızı bazen şaşırıyoruz.

Ynt: Düzeltme Beyannamesi açıklaması

Ne ise onu yazmanız gerekiyor yani 2 adet gelir faturasının sehven diye yazacaksınız ben öyle yazıyorum

Ayrıntılı olarak unutulan belgeleri belirtiniz Açıklayıcı bilgi vermez iseniz ilerki dönemlerde karşınıza çıkacaktır ve ilgili düzeltme ile ilgili dilekçe vs vermek zorunda kalırsınız.

Merhaba

"xxxx ve xxxy numaralı faturalarımız KDV Beyannamesinde sehven hatalı olarak yer verilmediğinden düzeltme KDV Beyannamesinin kabulünü arz ederiz." yazabilirsiniz. Aynı zamanda tahakkuk ettikten sonra ilgili düzeltme beyannamesi ve tahakkuk fişiyle birlikte aynı açıklamanın bulunduğu bir dilekçeyle vergi dairenizdeki memura vermenizde fayda var diye düşünüyorum.

Saygılar.

Matrah artırıcı bir unsur olduğu için çok fazla problem olmayacağını düşünüyorum.ancak ozdgn in dediği gibi fatura tarih ve seri sıra numarasını belirterek neden beyannameye dahil etmedğinize dair bir açıklama yapmanız yerinde olacaktır.
iyi çalışmalar