Düzeltme Beyannamesi.?

Selam arkadaşlar, engin tecrübelerinizden nacizane faydalanmak istiyorum.

Yaklaşık bi kaç hafta önce yeni bir mükellef aldım, limited şirket. Cirosu aylık 200.000. TL civarında imalatçı firma. Fakat 10. ayın kdv beyannamesinde önceki muhasebeci yevmiye defterinde tarih hatası yapmış. Fakat beyannameyi gönderdikten sonra hatayı farketmiş. Düzeltme beyannamesini yollamadan önce de yaklaşık 50.000 TL lik 15 16 tane 10. ay faturasını 11. aya kaydırmış bile bile... tabiki düzeltme beyannamesinde de ödenecek kdv çıkması gerekirken devreden kdv çıkıyo... Şimdi bütün evraklar bende toplamaya çalışıyorum, Yüksek ihtimalle defter incelemeye gidecek. Mükellefle görüşüp durumu bildirdim, önceki muhasebeci arkadaş da suçunu kabul etti. şu an tekrardan geriye dönük düzeltme beyannamesi vereceğim ve çıkan kdv farkını mükellefime ödetip düzenli bir şekilde devam edeceğim kayıtlara fakat ilk defa başıma geldiği için soruyorum, bu durumdan mükellefin ekstradan yiyeceği cezalar nelerdir? Tesekkurler..

Ynt: Bi sorum olacaktı!

Kdv beyannamesini pişmanlık talepli yollarsanız yanlızca pişmanlık zammı ödersiniz. ceza gelmez.
B formunda sorun var mı?

Ynt: Düzeltme Beyannamesi.?

b formunda 8.000 tl üzerindeki satışlarda bi sorun yok fakat diğer bölümünde yaklaşık 45.000 tl lik bir oynama olacak. Yani bu vatandaş zaten 7.000 Tl ödemesi gereken kdv yi ödeyecek bunun haricinde kesilecek olan vergi ziyaı ya da gecikme zammı ne kadar çıkar ??

şöyle bi hesap yaptım doğru mudur? kanuni süresinden sonra ve pismanlıkla verildiğini var sayarsak

7000 TL ödemesi gerek KDV tahakkuğu kesilecek + %2,5 oranında 1 aylık gecikme zammı 175.00 TL + 80 TL özel usulsüzlük cezası toplamında 7255

arkadaşlar kolay gelsin,
eylül ayına ait tevkifatlı fat.geldi. düzeltme beyan.verirken süresinde verilen beyanname tutarların ın üzerine mi ekleyeceğim yoksa sadece o faturanın tutarlarını mı gireceğim.
cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

DÜZELTME beyanlarında tekrar baştan düzenlenir
yeni şekli ile gönderilir

FERCEY ' Alıntı:
arkadaşlar kolay gelsin,
eylül ayına ait tevkifatlı fat.geldi. düzeltme beyan.verirken süresinde verilen beyanname tutarların ın üzerine mi ekleyeceğim yoksa sadece o faturanın tutarlarını mı gireceğim.
cevap veren arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Düzeltme beyannamesinde o döneme ait beyannamenin doğrusu nasıl olması gerekiyorsa o şekilde düzenlenip vermelisiniz. Yani o dönemde ki beyannameyi eksik bilgi nedeniyle yapmamış olsaydınız (eylül ayı tevkifatlı fatura elinizde olsaydı) nasıl verirdiniz ? İşte o şekilde vereceksiniz.

B formu başına 1.ooo TL özel usulsüzlük cezası var. (VUK Mükerrer 355). 10. ay bildirimi için süreler aşıldığı için tamamını tahakkuk ettirecekler, 11. ay için indirimden faydalanabilirsin. Yürütülen cezaları 1 ay içinde ödersen ayrıca 1/3 erken ödeme indirimi alırsın. Vergi aslına yürütülecek gecikme faizi için hesapladığın oran yüksek. Şu sıra 1,95 oranı geçerli. 80 TL özel usulsüzlük olmaz, herhalde usulsüzlük kastediyorsun ama neye istinaden usulsüzlük kesileceğini anlamadım. Kolay gelsin

Sn.Tayfun Doğru,
Kanuni süresinden sonra verilen pişmanlık talepli düzeltme beyanlarında usulsüzlük yada özel usulsüzlük cezaları kesilmemektedir.Sadece vergi ve pişmanlık zammı tahakkuk edecektir.

İyi Çalışmalar...