fonradar

Düzensiz Haksız Çalıştırılma

merhabalar istanbul ikitelli organize çevre sanayisinde çalışan biriyim sanayilerde genelde sabah 8:00 akşam 18:00 öğlen yemek paydosu 1 saat. günde 15 dakikadan 2 defa çay poydosu cumartesi pazar tatildir diye biliyorum.benim çalıştığım yerde sabah 8:00 akşam 19:00 öğlen yarım saat 15 er dakikadan 2 çay paydosu cumatresi pazar tatil (daha önceleri paydos 18:30 öğlen yemek paydosu 1 saatmiş cumartesileri 13:00 e kadarmış cumartesileri çalışmamak veya çalışırılmamak için düzenleme yapılmış)ama fazla çalıştırılmıyormuyuz?bizim bölüm polisaj bölümü ustalık gerektiriyor iş başı yapacak herhangi bir polisaj ustasının alacağı ücret haftalık 400 tl sigortamız askeri ücretten ödeniyor çocuk ve aile yardımı yokmu diye sorulmuş daha önce maaşınızın içinde denmiş yol parası veya sevisi yok ocağın ilk gonlerinde iş başı yaptım 1 mayısı zor bela kaptık ama 19 mayıs 23 nisanda çalıştırıldık bu böylede devam edecek gdene kal diyen yok işten çıkış olacaksa bişekilde çalışana piskolejik veya farklı bölümlerde yapmak istemediği işler yaptırılıyor mesela tır yüklenecek kimse zorunlu değil yüklemeye katılmadı diye kimse işten kovulamaz kovmaya kalkarlarsa patronu bulurlarmış karşılarında)))) yüklemeye yardım edenlerden allah razı olsunmuş ustasıyla müdürüyle 15 kişi ancayız zaten yüklemeye katılmazsan kraldan kralcı ustabaşlarından birinin piskolejik baskısına mağruz kalınıyoruz bu nasıl bir iş ahlakı neyapabilirim saygılarımla cevabınızı bekliyorum

çalışma saatlerinde haklımıyım sizce veya işi bırakıp kafamı toplamam lazım srtes sıkıntı belki işsizlik maaşından faydalana bilirim bunlar kolay kolay işten çıkarmaz dayanamayan gider mantığı işliyor şuana kadar ne yapabilirim sizce)

11 saat günlük işyerinde bulunma süreniz, 1 saat günlük toplam ara dinlenme süresi kullanıyorsunuz, 10 saat günlük çalışma süreniz var. 5gün x 10 saat= 50 saat haftalık toplam çalışma süreniz,
haftalık yasal çalışma süresi 45 saat, yani her hafta 5 saat fazla çalışmanız var, ücreti ödenmiyor dediğiniz.

Haftalık 400 tl almanıza rağmen sgk primleriniz asgari ücret üzerinden yatırıldığını söylüyorsunuz, bu da işverenin kusurudur,
bu sebeplerle sözleşmenizi feshedip 1 ylı aşan çalışma süreniz varsa kıdem tazminatınızı talep etme hakkınız doğar.

İşsizlik sigortasından yararlanmak için diğer şartları sağlıyorsanız ( son 120 gün kesintisiz, 600 gün prim şartı vs.)
sözleşmenizi feshettikten sonra işkur a başvurabilirsiniz, ancak işkur haklı sebeple de olsa feshiniz, işverenin düzenleyeceği İAB nde belirtilen sebebe göre işlem yapabilir, işveren İAB de işçinin haklı sebeple feshi maddesini belirtmemişse, işsizlik sigortasından yararlanabilmeniz için işkura müracattan sonra iş mahkemesinde dava açıp sebebinizin haklı olduğunu ıspatlamanız gerekir,
davanızı kazandıktan sonra tekrar işkur a tekrar başvurduğunuzda işsizlik sigortasından yararlanabilmeniz mümkün olur.