zirve

E-Arşiv Fatura Hk.

Selin Gülgün

Katkı Sunan Üye
Üyelik
20 Ağu 2007
Mesajlar
212
Konum
ankara
Arkadaşlar,

bir mükellefim, ticari mal alışverişi yaptığı firmadan; "firma malları teslim etmediği halde" e-arşiv faturası teslim almış.
Bizimkilerde bu faturada yazan mallar gelecek diye çek kesmiş.. Lakin mallar teslim edilmedi, ortada bir e-arşiv faturası var, ve verilen çek var, çekin tarihi de geliyor.
Bizim firma faturayı iptal edin diyor, karşı taraf iade faturası kesin diyor ama mal teslimi yokki neyin iade faturası keseceğiz dedik.
gelen e-arşiv faturasını biz işlemedik ama karşı taraf gelir olarak işlemiş, beyan etmiş
bizim söylediğimiz iptal seçeneğine karşı taraf yanaşmıyor.
bu iş nasıl çözülür sizce?
 
Üyelik
5 Ağu 2011
Mesajlar
81
Konum
ANKARA
karşı taraf e-arşiv faturayı beyan ettiğine göre sizin öncelikle aldığınız faturayı kendi muhasebe sisteminize kayıt etmeniz ve karşı tarafa iade faturası kesmeniz gereklidir, ve malları teslim almadığınıza göre iptal faturasına malların teslim alınmadığını açıklama yazabilirsiniz, iade faturası kesmeseniz karşı taraf çeki işleme koyabilir diye yorumluyorum, karşı taraf faturayı beyan ettiğine göre sanırım siz faturayı beyan etmemişsiniz yapmanız gereken bence sizde faturayı mal bedelini işleyerek ba düzeltmesi verin kdv sini ise düzeltme vermeyerek son ay kdv sinde indirilecek kdv ye atmanızı tavsiye ederim. gürel yavuz serbest muhasebeci mali müşavir
 
Üst