E-Bildirge'den Yanlış İşe Giriş Hk.

İnternetten (e-bildirgeden) işe giriş yaptık daha sonra bir başka arkadaş yanlışlıkla ve dikkat etmeden aynı girişi 2 gün sonra tekrar yaptı. SSK'yı aradık ve ikinci girişin iptali için dilekçe verin denildi. Biz de verdik. 2.nin iptal edilmesini ve ilkinin geçerliliğini kabul edilmesini.

Sizce bundan bir ceza doğacak durum var mıdır?

sayın altan altug

benim sahsi görüşüm tasalanacak bir durum yok erken farketmeniz iyi olmuş herhangi bir ceza gelecegini sanmıyorum benim basımada geldi fakat farklı bir olay ama ceza gelmedi anlamadıgım konu aynı firmaya giriş yapıyorsunuz sanırım e bildirge buna nasıl musade ediyor şaştım dogrusu

saygılarımla
taner ozturk

Mrb

Aynı olay bizimde başımıza geldi korkulacak bişey yok. Zaten mükerrer olduğu apaçık ortada herhangi bir cezası yok.

işe giriş tarihleri aynı olduğu sürece sorun yok.
ama farklı ise incelemeye alınabilir :!:

Evet farklı 2 gün arayla 19/08/2005 1 .si 22/08/2005 2. sinin veriliş tarihi. Her ne kadar iyi niyetli ve hatadan kaynaklansa da kötü niyetli bir hareket olarak algılanması sorun açabilecek gibi geliyor.

Dosya memuru girdi çıktı gösterseydiniz dedi. 2 gün çalışıp tekrar giriş gibi ancak parlak ama mantıklı bir fikire benzemiyor.

Bakalım ne olacak?

önemli olan işe giriş tarihi olarak gösterilen tarih.

dosya memurınun tavsiyesinden anladığım (hayali senaryo) ;

işçi işe başlamış ertesi gün mesai sonunda "yarın işe gelmeyeceğini işten ayrılacağını belirtmiş. (yazılı olması ispat açısından önemli)
fakat üçüncü gün sabahı işbaşı yapmak için tekrar gelmiş, sizinde ihtiyacınız olduğu için işe tekrar almışsınız.

sayın nane ve degerli arkadaşlar

olay basit ve ortada yani bir sahıs aynı firmaya 2 gün arayla 2 defa girişi yanlışlıkla yapılıyor ve bunun farkına varan arkadasımız 2.olarak yaptıgı yanlış girişi baglı bulundugu ssk müdürlügüne iptali için başvuruyor ve sonuçta ilk girişi geçerli olacak diye düşünüyorum herhangi bir ceza gelecegine ihtimal vermiyorum

saygılarımla
taner ozturk

"sigortalı bildirim belgesi" adında bir bildirim var.

bu bildirimin girişi yapılan kişiye kendi el yazısı ile (ilkyazılan giriş tarihi belirtilerek) verilmesinde fayda var kanaatindeyim.

verilmediğinde herhangi bir cezası olmasada bu bildirim otokontrol için ssk'ca alınıyor.

ssk durumu araştırma yoluna gidebilir. yeni giren kişiyi ssk'ya çağırarak sözlü ifadesine başvurabilir. (ilgili ssk personeli gerek görmeyede bilir.)