E-birlik Sözleşmeleri..

bunun bir süresi var mı sn.URUM79 bildirimde bulunma açısından
Oda bildirimlerinde süre ile ilgili bir bilgi bulunmuyor, 2015 dönemi için son gün 28 Şubat dı fakat sonrasında süre uzadı diye hatırlıyorum , fakat şahsen Ocak ayı geçmeden yapmayı planlıyorum. Yeni müşteriler/devir için ise zaten 15 günlük süre mevcut.

SORU: 20
T.C. Maliye Bakanlığı ile yapılan “aracılık ve sorumluluk sözleşmeleri” uygulaması devam edecek midir? daha önce yapılan sözleşmelerle ilgili güncelleme yapılacak mıdır?
YANIT: 20
Haksız rekabet modülü üzerinden yapılan sözleşmeler meslek mensuplarının yapmakla zorunlu oldukları “hizmet sözleşmeleridir. T.C. maliye bakanlığı ile yapılan sözleşmeler ise mükelleflerin beyannamelerinin gönderilme yetkisiyle ilgili “aracılık ve sorumluluk sözleşmeleridir. dolayısıyla bu yetkinin kullanılabilmesi için yeni çalışmaya başlanacak mükelleflerle meslek mensubu arasında düzenlenmeye devam edecektir. Geçmiş yıllarda düzenlenen “aracılık ve sorumluluk sözleşmeleri” bilgilerinin güncellenme zorunluluğu yoktur. ancak “noter bilgilerinin girilmesi zorunluluğu süre sınırlaması olmaksızın devam etmektedir.

bu soru izmir smmmo odasında sorulup-cevaplanmış.ben bundan dolayı e-birlik üzerinden sözleşmeleri yapıp dv ödeyeceğim.(31/12/2015 tarihli kapanışı 15 gün içinde yapacağım.)yıl içerisinde mükellef olursa hem gibden hemde e-birlikten yapacağım.)

Arkadaşlar, E-Birlik sözleşmelerinde damga vergisi matrahını sistem farklı farklı çıkarmaktadır.
Örnek:
Yıllık Sözleşmede Geçen Rakam 1.800-TL için D.V. Matrahını 1.830,00-TL
Yıllık Sözleşmede Geçen Rakam 2.268-TL için D.V. Matrahını 1.922,03-TL çıkarmaktadır. İşin içinden çıkamadım bir fikri olan varmı.?

Birde toplu olarak Damga Vergisi Beyannamesini veriyordu şu an ekrana boş getiriyor sebebi imzalanmayan sözleşmelerin olmasımıdır.?

Bu e birlik sözleşmeler bir türlü oturmadı, oturacağı da yok bu gidişle. Geçen sene yıllık yaptığımız için mecburen yine sözleşme yapacağız ama gibe yeni yapacağımız sözleşmeleri girmeyeceksek bu da iyi birşey. Ben geçen sene gibdeki bütün sözleşmeleri iptal edip 2015 leri grimiştim. Şimdi 2016 sözleşmelerinin gible alakası yoksa, gibe sadece defter tasdik bilgilerini gireceğiz.

1. e-birlik üzerinden yeni yıl sözleşmeleri yapılıp dv ödenecek.
2. sözleşmeler gib sistemine girilecek. beyanname verebilmek ile ilgili (aracılık-sorumluluk söz.) bu sözleşmelerde "xxx muhasebe (e-birlikten yapılan) sözleşmesi" ibaresinin yazıldığı maddeden dolayı gib muh. sözleşmesi bittiğinde beyan sözleşmesinin de bittiğini savunmaktadır. Dolayısı ile ayrıca beyan sözleşmesinin yapılarak gib sistemine girilmesi gerekmektedir.
3. Sözleşme girişleri bittikten sonra defter girişleri yapılabilmektedir.

Sayın Merkür 2 dediği üzere Gib sisteminden 2016 defter bilgi girişlerini yapabilmek için sözleşmeleri yine GİB portalına da girmemiz gerekmektedir. Örnek : Yıl içinde adresi değişmiş mükellefin defter bilgi girişini yapmak istediğimizde yapamıyoruz.
O zaman GİB portalından önceki sözleşmelerin süresi sona eren şeklinde iptal edip yeni sözleşmeleri gireceğiz.

Bu aracılık ve sorumluluk sözleşmesini GÜNCELLEMEK için buraya tıklayınız.

Bu aracılık ve sorumluluk sözleşmesini İPTAL / FESİH ETMEK için buraya tıklayınız.

Bu aracılık ve sorumluluk sözleşmesinin süresi sona ermiş ise buraya tıklayınız. sona erme tarihi girip onaylıyoruz. doğrumudur.?

Birde damga vergileri tutarlarını E-Birlik üzerinden deneyeneniz oldumu? Yukarıda yazdığım sebepten ötürü.

Merhaba arkadaşlar, 2016 yılı sözleşme girişlerinin 29/02/2016 ya kadar yapılması gerekiyor, peki 2015 sözleşmeleri için süresi sona eren deyip sona erme tarihini de 31/12/2015 yazarsak sorunla karşılaşır mıyız? Neden süresi sona erdiyse 15 gün içinde bildirmedin diye? Eğer bundan dolayı sorun yaşama riski varsa en doğrusu eski sözleşmeyi tamamen iptal edip yeniden sözleşme girmek midir? Sizler hangisini tercih ediyorsunuz?

Her iki yolda da tarih olarak 31/12/2015 girerseniz tebliğe göre ceza yeme olasılığınız bulunmaktadır. Yeni sözleşmelerinizi yaptığınız tarihten bir gün öncesi tarihi sona erme tarihi olarak girebilirsiniz.

Arkadaşlar

Sözleşme ve İşe Başlama Tarihine 29/04/2016 ( damga vergisi açısından böyle yazdım 15 gün için)
Sözleşme Süresine 1/1/2016 - 31/12/2016 (Bu alan sözleşmeye basılacak tarihdir. yazan yer)

tarih aralıklarında bir şaşkınlık var mı?

bir de geçen sene defterini tuttuğum bir kurumlar vergisi mükellefin kurumlar beyanını vermek için aracılık sözleşmesi yapmıştım, bunun girilmesi gerekiyor mu?

Son düzenleme:
e-birlik çok ağırlaştı.. 2 sözleşmem kaldı bir türlü yeni sözleşme sekmesi çıkmıyor yükleniyor ekranı en az 15 dakikamı alıyor.. sonra yapınca bir 15 dakika daha bekletiyor