E Defterde Belge Tipi Ve Ödeme Yöntemi Şekli

kredi kartı ile yapılan ödemelerde ve belgesiz nakit ödemelerde belge tipi ne seçilmelidir.k

kredi kartı ile yapılan ödemelerde ve belgesiz nakit ödemelerde belge tipi ne seçilmelidir.k

Kredi kartı ödemelerinde,

Belgenin tarihini yazmanız,
Belge no yazmanız,
Belge Türü/Tipi 'DİĞER' 'VİRMAN İŞLEMİ'

Seçmeniz gerekir.

Belgesiz nakit ödeme olarak ne kastetdiğinizi anlamadım.Belgesiz bir ödemeyi nasıl yapıyorsunuz eğer bahsettiğiniz avans ödemesi ise,

Belge no yazmanız,
Belge Türü/Tipi 'DİĞER' 'DEKONT'
Ödeme Şekli 'BANKA'

Seçmeniz gerekir.

kredi kartı ektresinden ödemeleri yazmaya çalışıyorum tarih belli belge numarası ne yazılacak.virman işlemi diğer belgelerde sayılmış birsey değil.belgesiz ödeme derken çalıştığım firmada 10 şube var hepsinin tediye makbuzlarını toplayıp öyle mi işlemek gerekiyor ya da bunlarla uğraşmayıp belge tipi yok seçilip ödeme imkanı var mı?

Sayın daskua,

mahsup fiş numaranızı yazabilirsiniz.
kredi kartı ile yapılan ödemelerde mahsup fişini yazabilirsiniz.
tediye makbuzlarınızı tek tek muhasebeştirmeniz gerekir.

kredi kartı ile firmalara ödeme işlemi için bir yerden bilgi edindim muhasebe fişi olarak kayıt yapıyorlarmış ödeme şekli de banka olarak.firmalara nakit olarak yapılan ödemeler bir belgeye dayandırılmak zorunda mı bir bilgisi olan varsa paylaşabilir mi?

Sayın daskua,

Kredi kartı ile yapılan ödemelerin ne şekilde e-defter kayıtlarına geçecegini belirttim.
ikinci sorunuz olan nakit ödemeleri bir belgeye dayandıracakmıyım sorunuzu şaka olarak kabul etmek istiyorum.
ödeme yaptığınızda kasanızdan çıkan nakit tutarı nasıl belgelendireceksiniz ? Tabiiki de belgesi olması gerekiyor,tevsik sınırına dikkat edin.

Sanırım mesleki konuda yenisiniz tam yeteliliğiniz yok,şirketinizin mali müşavirinden mali destek rica ediniz.

Belge no yazmanız,

Seçmeniz gerekir.

Belgesiz nakit ödeme olarak ne kastetdiğinizi anlamadım.Belgesiz bir ödemeyi nasıl yapıyorsunuz eğer bahsettiğiniz avans ödemesi ise,

Belge no yazmanız,
Ödeme Şekli 'BANKA'
Sayın Demiral öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. daha önce de dediğim gibi virman işlemi diğer başlığı altında tanımlanmış unsurlardan değil.''doğrudan kayda esas belgenin adı yazılmalı ücret bordrosu dekont vs.havale,eft,ödeme vb.işlem adları yazılmamalıdır.'' bu sene e deftere geçtik bu konuda eksiklerimiz var.hiçbir mali müşavirden de gerekli bilgileri alamıyorum.o yüzden foruma yazma gereği duydum.muhasebe programında belge tipi yok diye bir seçenek de koymuşlar.önceki yıllarda kafadan ödeme yapabilme imkanımız vardı.ben sadece acabayı sorguladım.Ayrıca Mesleki konuda yeni değilim 15 yıldır bu işin içindeyim 8 yıldır da mali müşavirim.Şimdi Dersin o zaman Şirketin Vay Haline:))

E-defter’de belge tipi, belge açıklaması ve ödeme tipi olduğuna göre;

Belge tipi: 8 maddeden oluşan kayda esas belgedir.
Belge açıklaması: yapılan işlemin açıklaması değil kayda esas belgenin adıdır.
Örneğin ücret bordrosu, dekont vb.gibi.
Virman işlemi belge açıklaması değil fişin açıklaması olabilir veya yevmiye maddesinin açıklama sahasına yazılan olabilir.Bu kısım e-defterle ilgili değildir.

Ben sorunuzu tam olarak anlayamadığım için hangi belge tipi hangi belge açıklaması olacağı hakkında yorum yapamıyorum.
Kredi kartıyla satıcıya ödeme yapmışsanız ortada makbuz vardır.Belge tipi makbuz olur Belge açıklaması makbuz olur.
Makbuz yok ise;
Belge tipi: Diğer
Belge açıklaması: Diğer
Ödeme tipi: Kredi kartı
Olabilir.
Ayrıca bütün bunlar muhasebe programının içerisinde entegre edilmiştir.Size kalan sadece
Belge türünü seçmektir.Doğru belge türünü seçerseniz zaten belge tipi ve belge açıklaması
Otomatik olarak yevmiye maddesine işler.

Belge no yazmanız,

Seçmeniz gerekir.

Belge no yazmanız,
Ödeme Şekli 'BANKA'
Sayın Demiral öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. daha önce de dediğim gibi virman işlemi diğer başlığı altında tanımlanmış unsurlardan değil.''doğrudan kayda esas belgenin adı yazılmalı ücret bordrosu dekont vs.havale,eft,ödeme vb.işlem adları yazılmamalıdır.'' bu sene e deftere geçtik bu konuda eksiklerimiz var.hiçbir mali müşavirden de gerekli bilgileri alamıyorum.o yüzden foruma yazma gereği duydum.muhasebe programında belge tipi yok diye bir seçenek de koymuşlar.önceki yıllarda kafadan ödeme yapabilme imkanımız vardı.ben sadece acabayı sorguladım.Ayrıca Mesleki konuda yeni değilim 15 yıldır bu işin içindeyim 8 yıldır da mali müşavirim.Şimdi Dersin o zaman Şirketin Vay Haline:))

Sayın daskua,

Belge Türü'ne kredi kartı işlemleri için Diğer 'other' ve Belge Tipi'ne Virman İşlemi yazmanız durumunda hiçbir engel ve sorun teşkil etmemek ile birlikte sistemin hata mesajı ve/veya onay vermemesi gibi bir durum söz konusu değildir.

e-defter uygulama kılavuzunda zaten 'other' - Diğer seçeneğinin seçilmesinin aykırı yani kayda engel teşkil edecek bir seçim olmadığını göstermektedir.

e-defter kılavuzu sayfa 15 tablo 1 de zaten onay verilmiş görebilirsiniz Ek dosyayı yükledim görebilirsiniz.

Ben o şirketin vay haline demek istemiyorum :)

http://i.hizliresim.com/21q9D0.png