fonradar

E Defterde Zaman Damgası

elifbe

Katkı Sunan Üye
Ocak 2015 dönemi defterlerimi e defter üzerinden yolladım. Fakat zaman damgası hata verdiğinden damgalayamadım. Zaman damgası tam olarak nedir onu da anlamış değilim. Zaman damgası nedir? Ne işe yarar? Damgalamak mecburi mi? Damgasız olarak gönderdim sistem kabul etti. ????

zaman damgası tubitak tarafından verilen e defteri kapatırken onaylarken onu tam olarak ne zamanda onayladığınızı gösteren bir veri. eğer zaman damgası olmaz ve e-defteri gelir idaresi başkanlığına gönderirken hata nedeniyle zamanında gib den onaylı gib uzantılı beraatınızı alamazsanız e-defteri zamanında kapattığınızı gösteren delil olmaktadır. bu nedenle zaman damgası defteri tam olarak ne zaman oluşturduğunuzu gösteren bir delil olması nedeniyle önemlidir. zaman damgası ile damgalanmamış olan e defterin tam olarak ne zaman kapatıldığı resmi olarak belli olmayacak sizin gib sistemine onaylattığınız tarih esas alınacaktır.

Soru 45. Zaman damgası ne demektir? Nerede ve nasıl kullanılır?
Zaman damgası; bir elektronik verinin, üretildiği, değiştirildiği, gönderildiği,
alındığı ve/veya kaydedildiği zamanın tespit edilmesi amacıyla elektronik
sertifika hizmet sağlayıcısı tarafından doğrulanan kaydı ifade eder. Örneğin, bir
elektrik kesintisi veya sistem arızası nedeni ile beratların Başkanlık tarafından
onaylanması işleminin gerçekleştirilememesi durumunda söz konusu beratlar,
güvenli elektronik imza (gerçek kişiler için) veya mali mühür (tüzel kişiler için)
ile zaman damgalı olarak imzalanacak veya onaylanacaktır. Bu kapsamda kullanılacak
olan zaman damgaları TÜBİTAK-UEKAE’den temin edilecektir.
Soru 46. Zaman damgası olmayan mükellefler elektrik kesintisi gibi
sebeplerle beratlarını Başkanlık sistemine onaylatamazlarsa ne olacak?
Bu gibi durumlarda Vergi Usul Kanunu’nun mücbir sebep veya zor durum
hallerinin düzenlendiği madde hükümlerinin uygulanması mümkündür.

Merhaba,

Ben de zaman damgası kullanıyorum, ancak zaman damgasına hakim değilim. Zaman damgası kullanımı/yönetimi hakkında nereden detaylı bilgi alabilirim. Konu hakkında bilgili arkadaşlardan yardım rica ediyorum. Teşekkürler..

Eğer zamanında bildirimleri göndermede problem yaşamayacağınızı düşünüyorsanız zaman damgası olmadan da e-df gönderimi yapabilirsiniz. Eğer kullanmak isterseniz de zaman damgası ile ilgili bilgileri e-df hazırlamada kullandığınız prog girmeniz yeterli, gerisini prog. yapmaktadır.