E-Fatura Mükellefi Şahıs Firmasında Şahsi Harcamaların Faturalandırılması

COA

Merhaba,

E-fatura mükellefi şahıs firması şirket harcaması olmayan bir işlemde fatura kestirirken sistem üzerinden sorgulamada E-fatura olarak çıktığı için E-fatura sistemine düşmektedir.

Bu faturaları kayda almak zorunda mıyız?
Bu tarz işlemlerde karşı firmaya TC kullanmadan E-arşiv fatura düzenlemesini istemek usulsüzlük müdür?

Nasıl bir yol izlenmelidir?

teşekkürler.

Bu durumlarda karşı firmaya TC Kimlik numarasını verme yerine, karşı firma bu kısıma 11111111111 yazarak da fatura kestirebilir.
Bu faturaları kayda almak zorunda değilsiniz, eğer şahsi harcamalara ait ise. Tabi işin bir de b formu boyutu var.

Bu durumlarda karşı firmaya TC Kimlik numarasını verme yerine, karşı firma bu kısıma 11111111111 yazarak da fatura kestirebilir.
Bu faturaları kayda almak zorunda değilsiniz, eğer şahsi harcamalara ait ise. Tabi işin bir de b formu boyutu var.

Aslında bir çok yerde böyle yapıyordum . Geçen gün bir işlemimde buna izin vermediler hatta yeminli müşavirleri ile görüştüler , usulsüzlük olur dönüşü aldılar.

Ben de bu yüzden ikilemde kaldım ve şahıs firmalarında daha önce böyle bir şeye rastlamadım.

Ticari işlem mahiyetindeki mal ve hizmet alışları dışında zorunlu değil TC Kimlik numarası. Kargo gibi işlemlerde zorunlu tutuluyor.