E-ticaret Sitem Ve Problemlerim

Merhaba arkadaşlar ve büyüklerim,

Yaklaşık bir aydır bir internet sitesi üzerinden oyun eşyaları satıyorum.Yanlış bilmiyor isem ticari mal kapsamına girmiyorlar ve sanal ürünler oyunda kullanılan.Yabancılardan alıp türk arkadaşlara satışını yapıyorum.

Ben bu konuda bir yasal problem yaşamamak için bilgi almam gerekli,biraz araştırdım fakat istediğim cevaplara ulaşamadım.

Ufak bir kaç sorum olucak eğer yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

- Bu sitede sattığım ürünler için vergi yükümlülüğüm var mı?

- Olması halinde bir şirket mi kurmam gerekli evde bilgisayar başında yapıyorum,bana toplam masrafı ne olur bu olayın.(Açılış ve aylık ortalama masrafı)

- Ürünler sanal ve üretimi yok yani kullanıcıya oyunda çıkan şeyler.Banka hesaplarıma aylık gelen ödeme miktarı 20bin türk lirası civarı ama ettiğim kâr 1000-1500 tl civarı ortalama haliyle bu yüzden cezai sorumluluk riski taşımak istemiyorum.

- Eğer vergilendirme olucaksa ben bu ürünlere tek tek nasıl fatura keseceğim ne anlamda :)

Şimdiden çok teşekkür ediyorum bilgilendirmeleriniz için :) iyi çalışmalar ve iyi forumlar dilerim.

Son düzenleme:
Yakınınızdaki bir meslek mensubundan hizmet almanızı öneririm uzaktan size faydalı olmak zor olur.Ülke içinde yapılan ticari zirai mesleki faaliyetler vergiye tabidir.Bazı kaybolan keçecilik hat sanatı gibi mesleklerde vergiden istisna durumlar vardır.Her Türk vatandaşı vatandaşlık nosu vergi nosu olarak vergi mükellefi olabilir tüzel kişilik hukuğu biraz daha komplike ortaklar sermaye koyan kar payı alacak olan olarak tanımlanır.Ürünlerinizin sanal olması fikri ürünler olarak değerlendirilebilir .Yurtdışına ödedikleriniz sizin alım bedelinizi gümrük için ödenen ise kdv niz sayılır.Masraf için hariçten bir şey söylemek hatalı olur ama her işletmenin geliri içince cüzi bir miktar tutar kar payı hesaplanırken masraflar göz önüne alınırsa harmandan masraf çıkacaktır.Her alışveriş bir fiştir.880 tl ye kadar olan satışlarda alıcı tüketici ise ökc ile satış mümkündür alıcı isteyince ve 880 tl den fazla olunca istemesede fatura kesilmek zorunda.Siparişi alıp tahsilatı yapan faturasını sanal alemden alıcıya gönderen proğramlar var müdahalesiz çalışıyor.Söylediğiniz rakamlarla kar marjı düşük görünüyor meslek mensubundan öğrenemediklerinizi gelir idaresinden görüş temin ederek öğrenebilirsiniz.Fatura ve fişleri alıcıya ulaştırmak satıcı ve hizmet verenin sorumluluğundadır. Telefon firmalarından her ay binlerce fatura çıkar bir şekilde alıcıya ulaştırılır.Hayırlı olsun.