zirve

E-ticaret Usulleri

Üyelik
30 Ocak 2016
Mesajlar
1
Konum
İstanbul
Merhabalar,

Ben öğrenciyim ve aynı zamanda internet üzerinden satışlar yaparak kendime ek gelir sağlamak istiyorum. Elimde bir site var uzun süredir uğraşıyorum sistem hazır bır şekilde bekliyor, sadece işin hukuki kısmı beni biraz düşündürüyor. Şu an bir şirket açmış değilim, ilk olarak bu proje ne kadar talep görecek onu bir gözlemlemek istiyorum o kadar masrafa girmeden önce.

1) Bu süreçte şirket açmadan PayPal ve banka havalesi yoluyla satış yapmam yasal olur mu?

2) Sadece dijital ortamdan hizmet satıyorum, yani bir fiziksel ürün satmıyorum. Böyle bir e-ticaret websitesi için hangi yolları izlemem gerek, nasıl bir şirket açmam gerek, e-ticaretin hukuksal şartları nelerdir?

Teşekkürler
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,266
Konum
Manisa
Siz şirket değil firma kurmalısınız. İlk satıştan önce vd müracaat edilip mükellefiyetinizin başlaması gerekir.
 
Üyelik
13 Şub 2016
Mesajlar
21
Konum
bursa
İnternet üzerinden freelancer olarak gelir elde edecek olanların, tüzel şirket kurmalarına gerek yoktur, ileride geriye dönük sorun çıkar mı diye kafanıza takacaksınız vergi dairesine gidip gerçek kişi için gelir vergisi mükellefiyetliği tesis etmeniz gerekmekte. Ayrıca yapacağınız hizmet teslimleri için fatura kesmeniz gerektiğinden KDV mükellefiyetliği de tesis edilmelidir. İş adresi olarak evinizi gösterebilirsiniz, mutlaka gidip bir işyeri açmak şart değildir. Tabi beyanname vermek ve muhasebe defterlerinin tutulması için bir de muhasebeci ile anlaşmanız gerekir. Şu siteden ........... size fikir verebilecek makalelere ulaşabilr
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Benzer konular

Üst