E-ticaret

Merhaba arkadaşlar,

Benim ve benim gibi internet üzerinden alışveriş yapan yüzlerce insanın bir sorunu var.
Bizler Amerika merkezli bir firmadan internet aracılığı ile buradaki müşterilerine satılmak üzere üyelik satın alıyoruz.Ödemelerimizide bankalardan Western Union ödeme sistemi ile yapıyoruz. Bu ödemelerin karşılığında bize Firma tarafından herhengi bir fatura düzenlenmiyor. Elimizde sadece firmaya yaptığımız banka ödemelerinin belgesi var.Satın aldığımız üyelik sistemlerini üzerine kâr ilave ederek işyerimizde satıyoruz.Sattığımız şey elle tutulur gözle görülür bir mal değil.
Bizlerin kafasına takılan konu ; bu satışlardan dolayı Türkiyede KDV açısından ne şekilde bir uygulamaya tabii tutulacağımız.Bize faturalı bir giriş söz konusu olmadığına göre , sadece aradaki kârımız kadar kasa fişi kesmemiz bizleri ileride bir sorunla yüzyüze bırakırmı?Yada kanunlar açısından yapmamız gereken başka birşey varmı?
Yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: E-ticaret

Öncelikli olarak
227’nci maddesinde de “Bu Kanunda aksine hüküm olmadıkça bu Kanuna göre tutulan ve üçüncü şahıslarla olan münasebet ve muamelele
re ait olan kayıtların tevsiki mecburidir.”
denilmiştir buradan hareketle yurt içi müşterilerinize 560 ytl'yi aşan kısım için fatura düzenlenmeli diye düşünüyorum,
yurt dışı satıcıya ödeyeceğiniz bedel üzerinden KVK’nun 24’üncü maddesi uyarınca sorumlu sıfatıyla tevkifat yapılması gerektiğin düşünüyorum
Diğer arkadaşlar yorumlarlarsa çok daha iyi olacak

Ben olsam şöyle yapardım. Üstadların görüşlerine sunulur.

1-Sorumlu sıfatıyla KDV: Var.
2-Stopaj (USA): Var.

2.a-USA'da stopajı alıcıdan tahsil etme uygulaması var. bunu ögreniniz. eger bu tutarı türk büyükelçiliğine onaylatırsanız ödenen verginizden mahsup imkanı var.
2.b-Bir mail ile faturayı isteyiniz %90 düzenler ve email ile gönderirler. (faturada stopjaj olup olmadığı detaylı yazar)
3.c-Eğer stopaj USA'de yapılmamışsa Türkiye'de ödeyeceksiniz. El-mecbur.

3-Türkiye Ayağı :Satışların tümünü fatura ederek (kar kısmı çok yanlış uygulama) KDV'sini tahsil eder ve beyan ederdim. Ayrıca fatura listelerinin ekine fatura etmediğim sipariş olmadığına dair ekler koyardım. Yani, üyelik siparişlerinin geldiği banlka ekstreleri, maildökümleri ip dökümleri ...vs (teknik yönü tam bilmiyorum).

* Yurt dışına ödeme yaptın, domain veya diğer üyelik sistemlerini alıp satmak için yapıyorsun..
belge olmasada aşağıdaki şekilde banka makbuzuyla kayıt yap. ( ama eğer yurtdışından aldığın hizmetleri kendin web sitesi yapıp satacaksan 740 hesaba girmen gerekir.
-------------------/-----------------------
153-Ticar mallar ( Doman, üyelik sis.hosting vs.)

102-Bankalar hs.
--------------------/----------------------

*Sonra sende başka müşteri sattın
--------------------/---------------------
100-kasa hs.
600-yurtiçi satışlar( domain,hosting)
-------------------------------------------

egeli ' Alıntı:
* Yurt dışına ödeme yaptın, domain veya diğer üyelik sistemlerini alıp satmak için yapıyorsun..
belge olmasada aşağıdaki şekilde banka makbuzuyla kayıt yap. ( ama eğer yurtdışından aldığın hizmetleri kendin web sitesi yapıp satacaksan 740 hesaba girmen gerekir.
-------------------/-----------------------
153-Ticar mallar ( Doman, üyelik sis.hosting vs.)

102-Bankalar hs.
--------------------/----------------------

*Sonra sende başka müşteri sattın
--------------------/---------------------
100-kasa hs.
600-yurtiçi satışlar( domain,hosting)
-------------------------------------------

Bu yöntemde adetler önemli.

Hosting hizmetinde adetler, ya da userler belli ise bu yöntem kullanılır.

Ama bu hizmet için bir kez para verilip birden fazla kullanıcıya satılabiliyorsa bu yöntem yanlış.

Ayrıca stopajı ihmal etmişsiniz.

Bu arada şunuda belirtmeliyim. Kurumlar vergisi mükellefi değil, gelir vergisi mükellefiyim.
KDV açısından durum nedir? Alırken KDV ödemiyorum ama satarken (Fatura yada kasa fişi düzenlediğimiz için)KDV tahsil ediyor gözüküyoruz.