fonradar

E-ticarette Oda Kaydı Ve Araç Kiralamada Vergi Sorumluluğu?

Herkese merhaba,
Önce yapmak istediğim işi anlatayım; internet üzerinden perakende satış yapacağım, bunu kendi internet sitem ve aracı siteler üzerinden yapacağım(inşAllah:)). Firmam şahıs firması olacak. Muhasebe konusunda bilgi sahibiyim. Ancak bilgimin yetmediği yerler var bunlar için size danışmak istedim.
Forum üzerinde uzunca araştırma yaptım ama E-ticaret mükellefiyetinde oda kaydı zorunlu mudur değil midir bir cevap bulamadım.
Yani ilk sorum; Şahıs firması olarak e-ticaret için vergi kaydımı açtıracağım, bu konumda herhangi bir odaya kaydolmakla yükümlü müyüm?
ikinci sorum; babama ait bir aracımız var, bu aracı vergi mükellefi olduğum tarihten itibaren kira sözleşmesi ile kullanmaya başlamak ve akaryakıt giderlerimi KDV'den düşürmek istiyorum. Bunun mümkün olduğunu biliyorum ancak bir firmanın bu konuyla ilgili fatura alamadığı ve gider gösteremediği için KDV 2 beyannamesi verdiğini ve yine başka bir firmanın ilgili araç kiralamayı faturayla yaptığı için stopaj ödediğini duydum. Ben bu aracı aylık 50-100 TL arası kiralasam bu bana vergisel bir yükümlülük doğurur mu? Doğurursa bu işlemi yapmak için hangi yolu izlemeliyim?

Hayırlı forumlar..

Son düzenleme:
Araç kiralamada kiraladığınız taraf vergi mükellefi değilse;
Aranızda bir kira sözleşmesi yapılmalı. Sözleşmedeki tutardan stopaj ödeme yükümlülüğünüz doğmakta imiş. Aynı zamanda kiralayan kişi vergi mükellefi olmadığından bu kiralamadan para kazanıp vergi ödemeyeceği için KDV 2 beyannamesi vermeniz gerekli imiş.
Araç kiralamada kiraladığınız taraf vergi mükellefi ise;
Herhangi bir stopaj ve/veya KDV 2 ödemeniz gerekmemekte imiş.
Bugün araç kiralama sorularıma bu cevapları aldım, faydalanmanız adına paylaşıyorum.
Anca oda kaydı konusunda hala bir bilgi sahibi değilim.
Hayırlı forumlar..