fonradar

Eczane Muhasebe Envanterine Kaç Araç Alım Hakkım Var ?

ben oto alım satımla uğraşmıyorum fakat araçlara ilgisi olan biriyim.
bir senede iki alım satımdan fazlasına izin verilmiyor.sonrası cezaya giriyor.
kullandığım araçları eczanemizin envaterine alıp faturalı çıkış yapmak istiyorum.
bu araçlar binek araçlar. senede 5 aracı geçmez max. en fazla bu kadar olur.
bizim burada iki farklı muasebeciye sordum faturalı çıkış yapacağın için sorun olmaz dediler arac envaterine almanın
fakat babamın çalıştığı muasebeciye sordum diyor ki envatere 1 den fazla araba alırsan maliye ceza yağdırır eczacılar odası da ruhsatını iptal eder binlerce lira ceza yersin dedi
az önce bahsettiğim gibi bu araçları alım satım değil bindiğimiz için envantere almak istiyorum.
her zaman fazla vergi ödeyip matrah arttırımı olayı çıkmıyor diye de her şeye olumsuz bakıyor.
çok binek otomobili olup envanterine giriş çıkış yapan müşterileriniz bir sorun yaşıyor mu bunu soracaktım?
sizin görüşünüz nedir?

Vergi kanunları iş ile ilgili olması koşulu ile araç işyerine alımına izin vermektedir. Dolayısı ile çoklu al-sat eczacılık yanında oto alım satım faaliyeti ek işi olarak görülebilir. Bu durumda ecz. kanunu gereği ruhsat iptali olabilir.

Bindiğimiz araçları üzerimize alacağız. Peki mükellef lerinizden aracı üstüne aldığı halde fatura kestiği halde ceza yiyen ve ruhsatı iptal olan varmı

Merhaba,

Buyuk ihtimal sahis sirketi statusundedir, ancak sermaye sirketi statusunde ise buyuk ihtimal ile bu araclar icin yaptiginiz masraflari, odeyeceginiz kdv’leri, harcadiginiz zaman maliyetini giderlerinizden dusup indirim konusu yapamazsiniz. Bu faaliyetlerin ana faaliyet konunuz ile alakasi bulunmuyor ve gelir kazanmak amaci ile katlanmadiginiz giderleri indirim konusu yapmaniz mukmun degil.

Ayrica bagli bulundugunuz meslek odanizin da ilave kurallari olabilir.