Eczanelerde Risturn Faturası Hakkında

AFA

A eczanesi X eczacılar kooperatifinden devamlı olarak malalmaktadır. x eczacılar kooperifide mal faturasının üzerine risturn faturası olarak yazmaktadır. bu tür faturaları nasıl muhasebeleştiririm.

bu konu hakkında değerli görüşlerinizi bekliyorum.

Sayın AFA

Eczacılar Temin Tevzii Kooperatifleri gibi kooperatiflerden satın alınan mallar ortakların şahsi ve ailevi ihtiyaçları için değil, ortakların ticarethanesinde satılmak üzere alınmaktadır. Dolayısıyla bu tür kooperatiflerde, bir faaliyet döneminde doğan gelir gider farkı, ortaklara işlemleri oranında dağıtılmış olsa dahi risturn istisnasından yararlandırılmaz. Eğer bu tür kooperatifler, Kurumlar Vergisi muaflık şartlarını taşıyorlarsa Kurumlar Vergisi beyannamesi vermeyeceklerinden, risturn istisnası uygulaması da zaten sözkonusu olmayacaktır. Ancak bu tür kooperatifler Kurumlar Vergisi muaflık şartlarını taşımıyorlarsa Kurumlar Vergisi mükellefi olacaklar fakat risturn istisnası uygulanamayacakdır. Dolayısıyla bu durumda gelir gider farkının tamamı Kurumlar Vergisine tabi olacaktır.

Size gelen faturada risturn faturası yazıyorsa bunda bir yanlışlık var demektir. Faturayı gönderenleri bu konuda uyarmanızı öneririm.
........................

Sayın AFA

Yukarıdaki cevabımda olayı istisna yönünden değerlendirdim. Ancak, istisna olarak kabul edilmese bile ortada bir ödeme vardır. Bu ödemenin stoklarla ilişkilendirilmeyip direkt olarak kar hesabına atılması gerekir.

Kod:
 ____________________  /  ___________________

100  KASA                     100
          602  DİĞER GELİRLER            100
          602.90 Diğer Çeşitli
                Faaliyet Gelirieri
 ____________________  /  ___________________
Gibi
.............

sayın erol
adımıza fatura kesen s.s istanbul eczacılar koopertifidir. ve kurumlar vergisinden muaftır. risturn faturasını bize mal göndererek kesiyor.
ben ise muhasebesini şöyle yapıyorum. muhasebesini tuttuğumuz firma 1.sınıf bilanço-şahıs firmasıdır.

----------------------- /------------------------------
153 ticari mallar hs 100.00
191 ind.kdv.hs 18,00
602 diğer gelirler 118.00.-

------------------------------------------------------

acaba bu kayıt doğrumudur. yıllık gelir vergisi beyannamesinde herhangi bir işlem yapılacak mı? değerli görüşlerinizi bekliyorum. teşekkürler

Sayın Fırat

Bana göre yaptığınız kayıt doğrudur. Ancak kooperatifin kestiği faturada KDV olması gerekir.
-----------------------------------------
Selamlar

Osman Erol