fonradar

eğer yardım ederseniz sevinirim

sevgili arkadaşlar istanbul üniversitesi işletme fakültesi son sınıf öğrencisiyim;
bende sizin gibi nasip olursa ilk olarak okulumu bitirip,smmm staj başlatma sınavına girmek ve kazanmak ve sizin gibi stajer olmak istiyorum ama kafamı karıştıran bazı sorular var.bu soruları sizinle paylaşmak ve bilgilerinizden faydalanmak istiyorum.
sorum şu ki;
staj başlatma sınavına girecez ve nasip olurda kazanırsak peki askere ne zaman gidecez bu konu hakkında tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum.
bir arkadaşım diyor ki kasımda ki sınava gir ve askere git askerde sınav sonucunu öğrenirsin ve eğer kazanırsan gelince direk başlarsın diye. bu fikre ne kadar katılıyorsunuz.
şimdiden teşekkür ediyorum

arkadaşım öncelikle yapman gerekn iş şudur.diplomanı veya geçici mezuniyet belgeni alır almaz askerlik şubesine gideceksin.Çünkü sen artık er statüsünden yedek subay statüsüne yükseliyorsun.bunun bir kararla belirlenmesi gerekiyor.Bunun için de askerlik şubenden bir yedek subaylık kararı aldıracaksın.Bu karar alındığı tarihten itibaren senin askerliğini otomatikman 1 sene tecil ediyor.İster hemen gidersin, ister 1 sene sonra gidersin.bu sana kalmış.Bu kararı kesinlikle aldırmak zorundasın.Yoksa stajın başlar ama bir bakmışsın, 15 ay er olarak sevkin yapılmış.aman dikkat.
Bu kararı aldırdıktan sonra stajını başlatmak için çalışmalara girebilirsin.Olduki başlattın ve 1 sene geçti.Stajını dondurup askere gidebilirsin.Ama ben devam etmek istiyorum dersen, odaya başvuru yaparsın.Askerliğini tehir ederler, (dikkat tecil değil)....Bu şu demektir.stajını bittiği tarih örneğin 31 ağustos ise, senin askerliğin 1 eylüle kadar tehir edilir.Bu şu demektir.tehirin sona erdiği 1 eylülden sonraki ilk sevk döneminde (aralık celbi) askere alınacaksın.sınavlar genelde kasım ayında olur.İlk mesleki yeterlilik sınavına girer ve en geç 1 ay sonra da askere gidersin.Bence önce sınav sonra askerlik düşünceni stajın başlama değil, bitme aşamasında hayata geçir...askere nasıl olsa gidersin.Ama hazır bilgilerin tazeyken sıcağı sıcağına staj başlatmam sınavına gir.Zira emin ol, askerden döndükten sonra 6 ayda kendine gelirsin en az....
Sana kendimden örnek vereyim:
4 haziran 2002 de okuldan mezun oldum.1 ağustos 2002 de odaya başvurdum.1 eylül 2002 de stajım başladı.Bu arada tesadüfen 22 ağustos 2002 de manisa kırkağaçtaki jandarma birliğine teslim olmama gerektiğine dair bir kağıt elime geçti.Hemen askerlik şubesini aradım.Yedek subaylık kararı aldırıp aldırmadığımı sordular.Aldırmadım dedim.o zaman şu şu evraklarla gel aldır dediler.8 ekim 2002 de yedek subaylık kararını aldırdım.askerliğim 30 kasım 2003 tarihine kadar tecil oldu otomatikman.Sonra 17 kasım 2002 de staj başlatma sınavına girdim.kazandım ve 1 eylül 2002 itibariyle stajım başladı.Ekim 2003 te odaya gittim ve askerliğimi 1 sene daha tecil ettirmek istediğimi belirttim.Oda evraklarımı aldı ve 1 ay sonra gelin dedi.1 ay sonra tekrar gittim.askerliğimin 1 eylül 2004 e kadar tehir olduğunua dair bir kağıt aldım.31 ağustos 2004 te stajım bitti.27-28 kasım 2004 te ilk smmm mesleki yeterlilik sınavına girdim ve 12 aralık 2004 te de kısa dönem er olarak askere alındım.sınav sonuçlarını askerde öğrendim.16 mayıs 2005 te dönüp kalan derslerimi temizledim....olay budur.
tercihini buna göre yap.Ama önce git ve askerlik şubende yedek subaylık kararını aldır.kolay gele.

öncelikle selamlar ertuğrul kardeş , arkadaşımızın dediği gibi askerlik için karar aldırmaya gittiğinde 1 yıl sonraya asker olabilirsin diye eline kağıt veriyorlar fakat staj sınavını kazan inşaallah ama stajı başlat ve askere öyle git derim çünkü askerlikle staja başlama dönemleri çakışıyo daha açıklayıcı bilgi istiyorsan msn adresin varsa yaz haberleşelim.Bende aynı durumda olduğum için halinden en iyi ben anlarım herhalde

birde sınav sonucunu askerde kazandığını öğrenirsen gelince direk değil
İLK STAJ DÖNEMİNDE başlatabilirsin bence bu hataya düşme derim