fonradar

Eğitime Gitmeden İşçiden Tahsilat

Merhaba

Ortalama 1 hafta önce başladığım iş yerinden ailesel sebeplerle ayrılmak istediğimi söyledim.
Bunun üzerine gel çalış yoksa senden eğitim masraflarını taleb etmek zorunda kalırız dendi.

İmzaladığım sözleşmede de böyle bir bilgi mevcutmuydu hatırlamıyorum çünkü pek okumama fırsat tanımadan imzalamış bulunmaktayım.

Bana dedilen masrafları ödedik bu yüzden işten çıksanda bunu ödemek zorundasın dedildi.

Bunu ödeme mecburiyetim bulunmaktamıdır ?

Onlar maalesef kanı ve sütü bozuk insanlar ve dna testine tabi tutulması gerekir, dik dur ,eğilme ,korkma, cesur ol gerekirse sesini yükselt bir halt edemezler cıvıklık yapmasınlar sen müsterih ol koçum hiç bir mecburiyetin bulunmamakta mahkemelik olsanız psteki bile saydırtırsın onlara

Peki bunun hukuken bir dayanağı varmı ? 170 i arayıp sordum oradakilerden biri gitmedigin egitimin ucretini isteyemez dedi bir digeride sozlesmende yaziyorsa isteyebilirler dedi. İnternette biraz arastirma yaptim hep egitime gidip sonrasinda isten cikanlarla alakali seyler var.

işveren eğitim vermekle yükümlü zaten hukuksal olarak merak etme sen rahat ol bir de kalkıp sana eğitim verdim masrafını ver diyemez alnını karışlarız öyle işverenin sizi soyarak mı iş yapıyor bu çakallar piyasa da utanmaları da yok hiç. bana özelden onların işyerinin telefonunu atarmısınnız bir sorayım hele bunları anaları hangi sokak da doğmuş

tancam işi işyerini iş işleyişini bilip bilmeden bu şekilde önyargılarla yazmanız hiç etik değil! Birini itham edebilmek/suçlayabilmek için tüm tarafları tarafsızca dinledikten sonra bunu yapabilirsiniz.

Eğitime gitmeden olası masrafların işçiden talebi mümkün olmasa gerek ancak işveren bu konuda önceden taahhüt edip ödediği/mecburi olarak ödemesi zorunlu olan miktar var ise takabül eden miktar ın belki kısmi bölümü talep edilebilir düşüncesindeyim.
(Diğer yönden eğitime katılan,haklı nedenler dışında,istifa yoluyla ayrılan işçiden,eğitim masraflarını işverence talep edilmesi mümkün ancak burada masrafın kişi başına düşen miktar ile eğitim masrafının eğitim sonrası çalışılan süre dikkate alınarak hesap olunması uygun olacaktır düşüncesindeyim.)

Son düzenleme:
Şöyle bir olasılık da var; işe alınan 5 kişi için toplu ödeme ve min 5 kişi ödeme üzerine işv. anlaşma yaptı ise ve bu anlaşmasını da düşünerek 5 kişi aldı ise neden yapacağı masrafı yansıtamasın. Yukarıda da yazdığım gibi tüm tarafları dinlemeden koşulları bilmeden yorum yapılamaz.