fonradar

Ek-1 ve Ek-2 için kanun değişikliği teklifi gündemde

ibrahimb

Katkı Sunan Üye
değerli forumdaşlar,
aşağıdaki mesaj konularında sizlere sunduğum teklif aynı zamanda milletvekillerine de gönderilmişti. iş sonuç... bu yetmez bütünüyle kalkmalı ... iab da tarihe gömülmeli. sadece işçiye verilmeli ve işçi işkura giderek issizlik ödeneği istemeli...

İşçi alımı ve çıkarımına ilişkin bildirimde bulunmayan işverenlerin cezaları affediliyor. Söz konusu af, teklif yasalaşıp yürürlüğe girene kadar bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenleri kapsıyor.

AKP’lilerin verdiği önergenin kabulü ile bildirimde bulunmadığı için ağır para cezasına çarptırılan işverenler için de af getirildi. Söz konusu af, teklif yasalaşıp yürürlüğe girene kadar bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenleri kapsıyor.

Sendikaların yönetim kurulu kararı ile eğitim, sağlık ve spor tesisi kurmasını öngören teklif, Meclis Sağlık, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu’nda kabul edildi. Sendikalar, eğitim, sağlık, rehabilitasyon veya spor tesislerini yaptırdıktan sonra bunları ilgili bakanlıklara devredecekler.

Teklif, işverenin işe aldığı veya herhangi bir nedenle iş sözleşmesi sona eren işçileri bakanlığın yanı sıra bölge çalışma müdürlüğüne de bildirmesi zorunluluğunu kaldırıyor.

SSK Kanunu’nun bazı maddelerini değiştiren yasa teklifi de Komisyon’da değiştirilerek kabul edildi. Teklif uyarınca 6 Ağustos 2003 tarihinden önce hak sahibi kız çocuklarına bağlanan gelir ve aylıklar, evlenmeleri, Sosyal Sigorta’ya, emekli sandıklarına tabi çalışmalarından dolayı buralardan gelir veya aylık almaları halleri dışında geri alınmayacak.

işte haber işte dayanışma ruhu ha gayret...
http://ntvmsnbc.com/news/328783.asp