resim

Ek-1 ve Ek-2 İdari Para Cezaları

Üyelik
30 May 2005
Mesajlar
2
Ek-1 ve Ek-2 lerin Bölge Çalışma Müdürlüklerine va Ankaraya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına gönderilmesi ve cezai işlem uygulanması için iş müfettişlerinin incelemesi gerekiyordu. fakat bakanlığın kendi içersinde çıkardığı bi emirle bu uygulamaya son verildi. Bakanlık 06/04/2005 te bu emri veriyor ve bunu bölge çalışma müdürlüklerine 21/04/2005 de haber veriyor. Hiçbiryerde duyuru yapılmıyor, hiçkimsenin haberi olmuyor ama idari para cezaları hemen uygulanıyor. Ek-1 ve Ek-2 Bildirimini Geç veya yanlış gönderdiysen hemen ceza kesiliyor ama göndermeyenlere ceza yok. bunun yüzünden birçok insan mağdur durumda. bu konu ile ilgili bilgisi olan varsa ve bizleride bilgilendirirse teşşekkür ederim.
 
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
636
Konum
bursa
Re: Ek-1 ve Ek-2 idari para cezaları

Merhaba;

Bu konu epey bir süredir tartışma konusu olmuş durumda.Nedeni ise Çalışma Bakanlığı'nın bu konu hakkında kesin ve net bir izlenimi işverenlerin üstünde oluşturamamasıdır.Sayın Gülgün Gürbüz'ün de dediği gibi göndermeyenlere ceza-i uygulama yapılmamakta, ancak bunun yanında geç gönderenlere para cezası uygulanmaktadır.

http://www.alomaliye.com/ek_1_ek_2.htm

Yukarıdaki yazıyı incelerseniz orada şöyle bir metin geçmekte;

"Ancak, Bakanlığımızın 30/07/2001 tarih ve 20696 sayılı iç emirlerine istinaden, söz konusu işlemler ancak Bakanlığımız İş Müfettişi tarafından yapılan inceleme sonucunda düzenlenen rapor neticesinde uygulanmakta idi. Bakanlık Makamı'nın 06/04/2005 tarihli emirleri uyarınca bu uygulamaya son verilmiştir."

Şimdi bu durumda daha önceki Sendikalar Kanunu çercevesinde, gönderilme süreleri ve şekilleri tam anlamıyla belliyken ve bizde buna rağmen eksik bilgi veya süresi içerisinde değilde daha geç gönderiyorsak buna idari para cezası uygulanmasını gayet normal karşılamak gerekir.Sonuçta biz işveren veya idari çalışanlar olarak işimizi yapmamış veya eksik yapmış oluyoruz.

Buna istinaden "Hiç göndermeyenlere ceza uygulanmıyor" mantığını da ayrı tartışmak gerekir düşüncesindeyim.

Kolay gelsin.
 
Üyelik
30 Nis 2007
Mesajlar
5
Ynt: Ek-1 ve Ek-2 idari para cezaları

selam arkadaşlar;

EK1- EK2 belgelerini göndermeyenlere idari para cezası uygulamadıklarını bende duydum, fakat herhangi bir nedenden dolayı işçinin biri sizi iş teftiş başkanlığına (Bölge çalışma Müd.) şikayet eder ise iş teftiş müfettişleri sizden mutlaka ek1-ek2 belgelerinide istiyorlar dolayısı ile göndermeyenleri bu şekilde tespit edip cezayı yazıyorlar.
ayrıca şunu belirtmek istiyorumki, bölge çalışma ile ssk arasında bir koordinasyon olmadığı sürece bölge çalışma ek1-ek2 belgelerini göndermeyen firmaları tespit edemez diye düşünüyorum.

herkese iyi çalışmalar;
 
N

nane

Ziyaretçi
Ynt: Ek-1 ve Ek-2 İdari Para Cezaları

kurum kendiliğinden araştırma yaparak ek 1-2 verilip verilmediğini araştırmıyor. ama bir işalanınız şikayetçi olduğunda iş müfettişi verilmediğini tesbip ettiğinde makinalı tüfek ateşine tutulumuş gibi cezalar ardı ardına gelebilir.
 
Üst