(Ek-2) İşten Çıkış Kodları!

HResources

Katkı Sunan Üye
Merhaba,

Arkadaşlar,SSK (>E-Bildirge) işten çıkış kodlarıyla, Ek-2'ye yazacağınız işten çıkış kodları farklıdır.

Ek-2 İçin İşten Çıkış Kodları

1 TOPLU ÇIKARMA 4857/29
2 BİLDİRİMLİ FESİH 4857/17
3 MALULEN EMEKLİLİK 4857/14
4 NORMAL EMEKLİLİK 4857/14
5 ÖLÜM
6 ASKERLİK 1475/14
7 EVLENME 4857/14
8 İŞE ARA VERME ( ZORUNLU NEDENLER) 4857/24
9 SAĞLIK NEDENLERİ 4857/24
10 İŞVERENİN AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARINA AYKIRI DAVRANMAK
11 DİSİPLİN KURULU KARARI İLE FESİH 4857/25
12 DEVAMSIZLIK 4857/25
13 İŞE ARA VERME ( ZORUNLU NEDENLER) 4857/25
14 SAĞLIK NEDENLERİ İLE 4857/24
15 İŞÇİNİN AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARINA AYKIRI DAVRANMAK 4857/25
16 İSTİFA 4857/17
17 İŞİN SONA ERMESİ
18 NAKİL
19 İŞYERİNİN KAPANMASI
20 VİZE SÜRESİNİN BİTİMİ
21 DENEME SÜRESİ İÇİNDE 4857/15
22 MEVSİM BİTİMİ
23 KAMPANYA BİTİMİ
24 STATÜ DEĞİŞİKLİĞİ( MEMUR / SÖZLEŞMELİ)
25 DİĞER NEDENLER
SSK İçin İşten Çıkış Kodları

1- Deneme süreli iş sözleşmesinin işverence feshi
2- Deneme süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi
3- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından feshi
4- Belirsiz süreli iş sözleşmesinin İşveren tarafından feshi
5- Belirli süreli iş sözleşmesinin sona ermesi
6- İş sözleşmesinin haklı nedenlerle işçi tarafından feshi
7- İş sözleşmesinin haklı nedenlerle işverence feshi
8- Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle
9- Malülen emeklilik nedeniyle
10- Ölüm
11- İş kazası sonucu ölüm
12- Askerlik
13- Kadın işçinin evlenmesi
14- Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması
15- Toplu işçi çıkarma
16- Nakil
17- İşyerinin kapanması
18- İşin sona ermesi
19- Mevsim bitimi
20- Kampanya bitimi
21- Statü değişikliği
22- Diğer nedenler

LÜTFEN DİKKAT EDELİM.

iananırmısınız yıllardan beri ben ssk nın çıkış kodlarına göer düzenliyorum bütün belgeleri. dolayısıyla ek -2 belgesindeki kodlarıda ssk nın vermiş olduğu kodları yazarak çalışma müdürlüğüne yolluyorum.

zaten kullandığım pragram üzerinden işlem yapıyorum ve proğram entegre çalıştığı için her form için ayrı kodları yazıp silip tekrar yazmam gerekecek ..

saçma olan çok saçma olan bir durum söz konusu... kurumlar arasında herhangi bir standart yok ve her kurum kendi içinde bir özerk kuruluş olmadığı gibi kafalarına göre çıkış kodu belirlemeleri çok aptalca buluyorum..

bu konuda aydınlattığınız için tesekkür ediyorum.

bu işlemi yıllardan beri yanlış yapıyordum ve yanlış yapmaya devam edeceğim,..

iyi çalışmalar

Tekrardan Merhaba,

Bende dahil olmak üzere birçok kişi bu hataya düşmüş yada hala düşüyorlar. Çevremde bu hatayı yapan birçok kişi tanıdığım için uyarma girişiminde bulunmayı gerekli gördüm.

Mantık olarak düşündüğümüzde, şuanda inanın bana inceleseler, gönderenlerin %70'i bu hatayı yapıyordur.

Eğer bu evraklar inceleniyor olsaydı, ordaki kıymetli meslektaşlarımız bunu farkedip, bir duyuru ile buna dikkat edilmesini isterlerdi. :)

(Buarada başlık hemen değiştirilmiş.Bu şekilde bir başlık bende yazabilirdim, fakat üzerinde durulması gereken bir konu olduğundan ve insanların dikkatini hızlı bir şekilde çekmek maksadıyla "Arkadaşlar dikkat edin (Ek-2) " diye bir başlık açmayı uygun görmüştüm. Nedenine gelince farkındaysanız İş Kanunu Mevzuatı kısmında ençok tartışılan ve ençok başlık açılan konu bu ek-1/2'ler.Eminim ki çoğu üyeler, bu tip başlık açıldığında hiç bakmadan geçiyorlar.Çünkü birçok kez aynı şeyler tekrar edildiğinden.Bende bu önlemek amacıyla bu tip bir başlık açmıştım.)
Kolay Gelsin.

Ynt: (Ek-2) İşten Çıkış Kodları!

merhaba,
bu değişikliğe ait yazıyı nereden bulabilirim?

merhaba ;
bu konu, sn HResources nin de dediği gibi defalarca açıldı ve birine bende bu kodların olduğu bi ardes göndermiştim ( ama şimdi arama yaptım o başlığa ulaşamadım ) yanlız anladığım kadarıyla yanlış yapılan birşey daha var. o da ek1- ek2 formlarında da 01,02,03 gibi kodların kullanılması. bu formlarda esas olan kodlar değil karşısındaki açıklamalardır ve bu açıklamaların yazılması gerekiyor. kod olarak değerlendirdiğimiz sayılar sadece sıra numarası olarak kullanılıyorlar. belgenin üzerinde açıklamanın yazılması isteniyor. ( ben de işkur ile ve bölge çalışma müdürlüğü ile yaptığım görüşme sonucu öğrendim).
kolay gelsin.

sn smmm_m ;
sırf kodları değil açıklamalarıda yazmak gerekir demişsiniz.
fakat gönderdiğimiz formlarda açıklama yazılabilecek bir bölüm yok!
ve ben yıllardırda sadece kodlarla gönderiyorum bildirgelerimi...

ek-2 8 nolu hanede işten çıkış kodu yazmıyor nedeni yazıyor. bu kısma herhangi bir kod değil açıkça neden yazılmalıdır.

nedenlerin açıkça yazılması hangi tarihten itibaren geçerli?
biz şirket açıldığından beri kod yazarak gönderiyoruz.
ve çevremde kimsede nedenini yazmıyor,sadece kod yazıyor.

arkadaşlar biz link kullanıyoruz ve bu başlığı okuduktan sonra kontrol etme gereği duydum.yalnız bızım ek2 lerde kod değilde çıkış nedeni yazı olarak acıklanmıs.yanı kodu personel kartında verıyoruz ek2 ye bunun açıklaması geçiyor.

ssk ve çalışma bakanlığının işçi çıkış nedenleri farklı fakat bazı sitelerde bu farklılığın yeni düzenlemede değiştirildiği söyleniyor.
ben bukonuda tereddüte düştüm örneğin ssk işçi çıkış bildirim formunda çıkış nedeni 22. diğer nedenler seçilmiş durumda bildirilmiştir fakat bunu çalışma bakanlığı na hangi kodla bildirmem gerekiyor yada hamgi kanun ve maddesini yazmam gerekiyor.
çünkü çalışma bakanlığında diğer nedenleri belirten bi kanun ve maddesi yok
yardımcı olursanız sevinirim.

artık çalışma bakanlığına bir bildirimde bulunmayacaksın dert etme :) forumda araştır.

ewt biliyorum ama o 8. aydan itibaren başlıyor yani 7. ayı göndermem gerek ..... bu yüzden bilgiye ihtiyacım var

22 numaralı kodu hangi durumlarda kullanıyoruz. diğer nedenleri yani. mesela işveren tarafından bildirimli ihbar ödenmeksizin yapılan fesih hangisi olur.