fonradar

Ek Aylık prim ve hizmt belgesi ipc si

ugur6666

Katkı Sunan Üye
2009 aralık ayına ait işçi çıkış bildirgesi verilmiş fakat hizmet listesinde görünmüyor ipc tutarı asgari ücretx2 uygulama doğrumudur çıkar yolu varmıdır

Ynt: Ek Aylık prim ve hizmt belgesi ipc si

Hayır ek prim bildirge vereceksiniz işçinin çıkışını göstereceksiniz buda asgari ücretin 1/8 i kadar ceza gelir 2 kat asgari ücret vs yoktur
erkende ödersen 15 gün içinde 1/4 ü indirimli olur

prim matrahı, prim ve sgk gününde olabilecek değişiklikler hariç ipc yoktur. Forumda benzer sorular vardır, inceleyiniz.

ugur6666 ' Alıntı:
2009 aralık ayına ait işçi çıkış bildirgesi verilmiş fakat hizmet listesinde görünmüyor ipc tutarı asgari ücretx2 uygulama doğrumudur çıkar yolu varmıdır

İlk olarak iptal ve sonra ek bildirge vererek düzeltmeyi yapabilirsiniz. Cezası yok. Sadece damga vergisi ödemesi tahakkuk eder.

Bazı sgk müd. dilekçe ilede düzeltebiliyor.

Tabi sormak lazım önce, pekte bir külfeti yok ama iptal ekte yapılabilir.

tamamda arkadaşlar 3 aylık süre içinde ek verebiliyormuşuz bu süreden sonra verdiğimizde müfettişe yada denetim elemanlarına gidiyormuş buda asgari ücretin 2 katı ceza uygalamaları gerekiyormuş.. durum şöyle adam 4 kasım 2009 da işten ayrılmış bildirgesi var fakat 4 günlük primi, çıkış nedeni ve ismi görünmüyor.. daha ceza kesilmedi yarın kesilecek..

3 aylık zaman aşımında ek bildirge vermiş olmanın haricinde sebebine bakıyorlarmı acaba. Çünkü ben geriye dönük 6 ay öncesine ait iptal ek bildirge verdim. Herhangi bir sorun yok

normalde yıl içinde verirsen bişey yok ama benim durumda 2009 kasım ayı olduğu için yıl bittikten 3 ay sonra ek veriyorsan tamam ama bu süre geçtikten sonra ek bildirgeyi kabul etmiyor asıl gibi görüyor asgari üc x 2 diyor.. onlar bişeyi yanlış yorumluyorlar gibi

Açıkçası bunu ilk kez duyuyorum

"Yasal olarak verilmesi gereken son günü takip eden günden başlanarak takip eden üçüncü ayın sonuna kadar Kuruma verilen asıl veya ek nitelikteki aylık prim ve hizmet belgesi, belgede kayıtlı sigortalıların çalıştırılmadığına yönelik bir tespitin olmaması, şüpheli bir durumun bulunmaması ve aylık prim ve hizmet belgesinde kayıtlı olan sigortalıların sigortalı işe giriş bildirgelerinin yasal süresi içinde veya aylık prim ve hizmet belgesinin ilişkin olduğu aydan önceki bir tarihte Kuruma verilmiş olması hâlinde, ayrıca incelemeye gidilmeksizin işleme alınır." der tebliğ.

Ekim 2008 den beri sürekli bir şeyler diyor ama anladıklarımdan daha çoktur anlamadıklarım. Kim yazıyorsa nasıl bir ruh hali içindeyse artık. Bir de sözünün arkasında durmuyor, bir diyor, sonra ne oluyor sa artık değiştiriyor bambaşka bir şey diyor. Bazen dediklerinden kendi de bir şey anlamıyor olacak ki ne dediğini ve/veya ne demek istediğini anlatabilmek için uzun uzun demeçler veriyor.

Katılıyorum size. Ben diyorum ya zaten bu kanunları uykuları kaçınca yazıyorlar. Normal güneşli havalarda yazılacak şeyler değiller.

sn kanunkadiede

espri yaptınız her zaman çok ciddisiniz de

Bütün ağır işlerini bize yıktılar, e ne yapsınlar boş oturmaktan canları sıkılıyor! :mad:

Onlara da hak vermek lazım, o kadar karışık cümleyi bir paragrafta toplayıp tüm olasılıkları o paragrafta yanıtlamak her yiğidin harcı değil.