Ek Bildirge Hk.

arkadaşlar öncelikle herkese kolay gelsin.
öğrenmek istediğim şudur. bilgim var ama emin değilim sadece. siz arkadaşlarımdan yardım alarak bilgimi pekiştirmek istiyorum. benim daha önce vermiş olduğum süresinde vermiş olduğum Aylık Hizmet Prim Bildirgesinde 10 işçi yer almaktadır. Bu işçilerden birini 6 gün çalışıyor göstermiş bulunmaktayım. İstirahatten dolayı. halbuki bu işçiyi 16 gün çalışıyor göstermem gerekmektedir. Öğrenmek istediğim şimdi süresi geçmiş olan bu Aylık Prim Bildirgesinde tek işçi için ne yapmam gerekli. öncelikle E-bildirge sistemi üzerinden sadece hatalı olan bu kişiyi iptal edip ek mi vermem gerekli ve ayrıca bunun cezası nedir? yardımcı olursanız sevinirim.

Ynt: ek bildirge hk.

iptal ardından ek verebilirsiniz sadece o kişinin günlerini düzeltme şansınız var .

Ynt: ek bildirge hk.

tamam o kişi için sadece iptal ve ek vereceğim ama. en son bunun cezası asgari ücretin 1/8 i idi. bir değişiklik oldu mu bu konuda?

Ynt: Ek Bildirge Hk.

iptal daha sonra ek vereceksin cezası sigortalı sayısına bakılmaksızın aylık asgari ücretin 1/8 kadar bir ceza uygulanacak
şunanda değişiklik yok

iyi çalışmalar diliyorum

Ynt: Ek Bildirge Hk.

Merhaba, sayın
5510 sayılı Kanunun 102 maddesi aşağıdadır.

[quote]86 ncı maddesinin birinci fıkrası uyarınca verilmesi gereken belgeleri, Kurumca belirlenen sekilde ve usûlde vermeyenler ya da Kurumca internet, elektronik veya benzeri ortamda göndermekle zorunlu tutuldugu halde anılan ortamda göndermeyenler veya
belirlenen süre içinde vermeyenlere her bir fiil için;

1) Belgenin asıl olması halinde aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla belgede kayıtlı sigortalı sayısı basına, aylık asgari ücretin beşte biri tutarında,

2) Belgenin ek olması halinde, aylık asgari ücretin iki katını geçmemek kaydıyla her bir ek belgede kayıtlı sigortalı sayısı basına, aylık asgari ücretin sekizde biri tutarında,
[/quote]