fonradar

EK1 - EK2 BİLDİRİMLERİ

ARTIK EK1 ve EK2 LER ARTIK SADECE BAKANLIĞA VERİLECEK. PEKİ İŞYERİ BİLDİRGESİ NEREYE VERİLECEK. NE ZAMAN VERİLECEK. DEĞİŞİKLİK VARMI.

ek1 ve ek2

sendikalar Yasası'nın Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine Dair Yasa Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda 03.07.2005 tarihinde kabul edildi.

Sendikalar, genel kurul yerine yönetim kurulu kararı ile eğitim, sağlık, rehabilitasyon ve spor tesisi kurabilecek.

Sendikalar Yasası'nın Bazı Maddelerinin Değiştirilmesine Dair Yasa Teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Sendikalar eğitim, sağlık, rehabilitasyon ve spor tesislerini yönetim kurulu kararı ile kurabilecek, aynı amaçla ayni ve nakdi yardımda da bulunabilecekler. Sendikalar, eğitim, sağlık, rehabilitasyon veya spor tesislerini yaptırdıktan sonra bunları ilgili bakanlıklara devredecekler.

Yasa, işverenin işe aldığı veya herhangi bir nedenle iş sözleşmesi sona eren işçileri bakanlığın yanı sıra bölge çalışma müdürlüğüne bildirmesi zorunluluğunu da kaldırıyor. İşverenin, bu işçilere ilişkin bildirimleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na yapması yeterli olacak.

Öte yandan teklife Plan ve Bütçe Komisyonu'nda eklenen ve bildirimde bulunmadığı için ağır para cezasına çarptırılan işverenler için af getiren hüküm verilen bir önergenin kabul edilmesiyle düzenlemeden çıkarıldı.

yukarıdaki maddelere göre yasa teklifi kabul edildi henüz yasalaşmadı.Yasalaştığı takdirde sanırım sorularınıza bir açıklık getirirler. Bölge çalışma müdürlüklerine bildirilen ek1 ve ek2 bildirim yükümlülüğü halen devam etmektedir.Bilginize