Eksi stoklar ne olacak

SMMM STAJER

Katkı Sunan Üye
dışardan ithalat yapan bir firmayız bazı stok kalemlerimiz eksiye düşmüş dolayısıyla maliyetlendirmeleri yanlış yapıyor ve maliyet yüksek çıkıyor stok sayımı yaptım gerçek rakamları tespit ettik peki şimdi düzeltmeleri nasıl yapacağız fatura olmadan kafamıza göre son fiyattan girsek kanunen bir sıkıntı doğar mı yapmamız gerek nedir?

Ynt: Eksi stoklar ne olacak

sadece eksi değil artıdan fazlalarda var üstelik 6111 den yararlanılmış ama ne için 2 adet uzun vadeli taksite bağlanmış anlamadım sanırım stok değilde ortaklar ve transfer için yararlanılmış şimdi artı ve eski stoklar için ne yapmak lazım?

İthalat yaptığınız mallar nasıl eksiye düşüyor ? stok hareketlerinizi tekrar gözden geçirin.Olmayan malın satışını yapmışsınız demektir ki,satışta yanlış kodları seçmiş olması muhtemel gözüküyor.Sektörü söylemediğinizden dolayı olasılıkları çoğaltamıyorum.

Ayrıca şimdi siz stokları denkleştirmek için kafadan rakam yazacaksınız.Maliyeti düşürmek içinde 100 TL'lik malı 80 TL yapıp 70 TL'ye satmışsanız ne olacak?

girişler çıkışlar faturalı olarak yapılıyorsa, sayımla gerçeği tespit ettikten sonra yanlış bakiye veren stokların ektresi ile gerçekte verilenleri karşılaştırmalısınız.x malı yerine y malından çıkış yapılmış olabilir ya da x malına giriş yapılması gerekirken y malına giriş yapılmış olabilir veya adetler de bir hata olmuş olabilir 1 adet yerine 11 adet giriş yada çıkış olmuş olabilir.bir malın stok bakiyesi -10 veriyorsa diğer malın stok bakiyesi +10 veriyordur.
bu durumda alış/satış faturaları düzeltilirse stoklarda düzelecektir...

şayet kayıtlarda herşey dört dörtlük hiç bir hata yoksa depo/ambar sorumlusuna hesap sorulmalıdır diye düşünüyorum...

ŞİMDİ en son bilgisayarımdaki stoklarla gerçek stokları karşılaştırdım bazı kalemler eksi bazılarıda artı fazla veriyor ben sistemden şimdi sayım girişi ya da çıkışı yapsam tek tek stokları çağırıp adetlerini düşsem ya da eklesem olur mu fiyat girmem lazım mı kanuni yönden sakıncası varmı bu durumda yapılması gereken nedir

bilgisayar kayıtlarımda gerçekte olması gerekenden fazla görünen stokları tek tek adet ve tutar cinsinden şu şekilde düşsem;

689 borçlu

153 alacaklı

bilgisayar kayıtlarımda gerçekte olması gerekenden eksik görünen stokları tek tek adet ve tutar cinsinden şu şekilde eklesem;

153 borçlu

679 alacaklı

kayıtlarımı direk bu şekilde yapsam sağlıklı olur mu?yasalar karşısında ters bir durum olur mu?

sayın stajyer;

önce hatanın nereden kaynaklandığını bulun
ya noksan mal alınmıştır ya da fazla mal çıkmıştır şayet böyle değilse kayıtlarınızda fatura düzenlerken yanlış stok kartından çıkış yapılmıştır ya da yanlış stok kartına giriş yapılmıştır şayet bunda da hata yoksa
en son yapılacak işlem sayım ve tesellüm noksanları/fazlaları hesapları kullanılabilir...