fonradar

Eksik Beyan Edilen Gelir

Merhaba

Servis işletmeciliği yapan bir mükellefime vergi dairesinden inceleme geldi. İnceleme elemanı 12/2006 döneminde 8 öğrenciye fatura kesilmediği dolayısıylada eksik gelir beyanını tespit etti. Ben Gelir vergisini tahakkuk ettirmiştim. Hatta bu durum karşısında gelir vergisinin düzeltme beyannamesinide verdim. Fakat vergi dairesince aradaki 1000 ytl.lik fark kadar mart ayına fatura kestirmiş vede açıklamasına da 2006 yılında oluşan eksik gelir farkı diye yazdırtmış. Bu fatura kesme olayı inceleme elemanın yanında oluyor. Vergi dairesi 12/2006, 01/2007, 02/2007 dönemleri kdv beyannamelerinin düzeltilmiş halini aramıyor. Burada bir çelişki var ben bu dönemlerin kdv beyanlarınında düzeltme beyannamesiyle işlem görmesi düşüncesindeyim. Aksi takdirde vergi ziyaı ile karşı karşıya kalınmış oluyor. Vergi Dairesinin bu tututumu ne derecede doğru.. Birde ben ilgili dönemlerin kdv beyanlarını düzeltmeyle verip 26 martta kesilmiş olan bu faturayı mart gelirine intikal etmesem nasıl olur.?

Ynt: Eksik Beyan Edilen Gelir

merhaba
vergi denetmeni size ressen tahakuk ettirmesi gerekirdi bunu yapmadı 2006 yılı gelirini 2007 mart ayında fatursını kestirip bu yıla kattı
2006 yılında siz o geliri hesaplarınıza nasıl beyan ettiniz
2007 yılı faturası 2006 işlenemezki