Eksik Gün Hk.

31 çeken ay da 5 gun rapor kullanan kişinin hakediş gün sayısı 31-5:26 mıdır 30-5:25 midr?
Ben 31-5:26 dan hesaplanıyor diye biliyorum fakat kanunen dayanagı nedir nasıl ispat edebilirim yanımdakilere bilemiyorum. yardımcı olcak biri var mı??

31 çeken ay da 5 gun rapor kullanan kişinin hakediş gün sayısı 31-5:26 mıdır 30-5:25 midr?
Ben 31-5:26 dan hesaplanıyor diye biliyorum fakat kanunen dayanagı nedir nasıl ispat edebilirim yanımdakilere bilemiyorum. yardımcı olcak biri var mı??
Eksik Gün hesabında "Ay Gün" dikkate alınır.
Yani örneğinize göre 31-5: 26 dır.

Çalışılmış sayılan hafta tatili dahil fiilen 26 gün çalışan birinin günü de 26 olur.

İŞVEREN UYGULAMA TEBLİĞİ

01 Eylül 2012 Tarihli Resmi Gazete

Sayı: 28398

2.1.2.2- Sigortalıların, Prim Ödeme Gün Sayılarının, Prime Esas Kazançlarının, İşe Başlama ve İşten Çıkış Tarihleri İle İşten Çıkış Nedenlerinin Girişi

Sigortalıların; ay/dönem içinde ücret almaya hak kazandıkları süreler “Prim Ödeme Günü” bölümüne, hak ettikleri ücretleri “Prime Esas Kazanç” bölümüne, ay içinde ödenen prim, ikramiye ve bu nitelikteki istihkaklar ise “Prim, İkramiye ve Bu Nitelikteki İstihkak” bölümüne kaydedilecektir.

a) Ay/Dönem İçindeki Çalışmaları Tam Olan Sigortalıların Prim Ödeme Gün Sayılarının Hesaplanması

Ay/dönem içindeki çalışmaları tam olan sigortalıların prim ödeme gün sayıları, ay/dönemin kaç gün olduğuna bakılmaksızın (ay/dönemin 28, 29, 30 veya 31 gün çektiği üzerinde durulmaksızın) 30 gün olarak sisteme girilecektir.

Örnek- (A) sigortalısının, özel sektöre ait bir işyerinde 2012/Mart ayının tamamı için ücret almaya hak kazanmış olduğu varsayıldığında, 2012/Mart ayındaki prim ödeme gün sayısı, Mart ayının 31 gün olduğu üzerinde durulmaksızın 30 olarak, 2012/Şubat ayının tamamı için ücret almaya hak kazanmış olduğu varsayıldığında ise, 2012/Şubat ayındaki prim ödeme gün sayısı, Şubat ayının 29 gün olduğu üzerinde durulmaksızın yine 30 olarak sisteme girilecektir.

Örnek 1:​

31 gün çeken ayda 5 gün raporlu olan sigortalının;

Prim ödeme gün sayısı 31-5=26,

Eksik gün sayısı 5 olarak bildirilecektir.