fonradar

Elden Prim Ve Resmi Tatillerin Ödenmemesi..

arkadaslar ıyı gunler.ben tanınmıs gıyım magazasında çalışıyorum ..işden ayrıldım fakat sormak ısdedıgım bı kac sey var.
  1. elden 1 sene once primlerımız maaş kartımıza yatırılırdı sımdılerde ise elden verilio nedenı ?
  2. 2.5 senedir çalısıyorum 2 sene boyunca hıc özel gunlerın resmı tatıllerın parasını almadık sımdı ıse 2013 yılının 23 nisan parasını tek ödediler fakat mayıs ayı bitmesine ragmen 1mayıs ve 19 mayıs gıbı resmı tatıllerın ucretı maaşımıza yatmadı yatcakmı bılgı veren yok ..bunun yatmama gıbı hakları varmıdır.
  3. işi kendı isdegimle bırakdım.işkur dan yada devletden işsizlik ödenegı alma hakkım var mı ..

not: ozel ve resmı gunler dahıl magazamız hergun acıkdır.(09 30 -22 00)

3- Kendi isteğinizle ayrılmış olduğunuzdan işsizlik işkur un işsizlik sigortası ödemesinden yararlanma hakkınız yok.
( İşkur, devletin işsizlik sigortası ödemelerini yapan kurumudur)
2- 23 nisanda çalıştınız anladığım, 1 mayıs ve 19 mayıs ta da çalışmışmıydınız?
1- Nedenini elbette işvereninize sorarak doğru cevabı alabilirsiniz, ama benim anladığım, eskiden primleriniz de ücretinize ek olarak ödenip bu miktardan gerekli vergi sgk primleri de kesiliyorken, artık o primleri gayri resmi olarak ödemeyi seçip, ilgili kurumlara vergi ve primlerini ödemekten kaçmak için bu şekilde yapmaya başlamışlar.

3- Kendi isteğinizle ayrılmış olduğunuzdan işsizlik işkur un işsizlik sigortası ödemesinden yararlanma hakkınız yok.
( İşkur, devletin işsizlik sigortası ödemelerini yapan kurumudur)
2- 23 nisanda çalıştınız anladığım, 1 mayıs ve 19 mayıs ta da çalışmışmıydınız?
1- Nedenini elbette işvereninize sorarak doğru cevabı alabilirsiniz, ama benim anladığım, eskiden primleriniz de ücretinize ek olarak ödenip bu miktardan gerekli vergi sgk primleri de kesiliyorken, artık o primleri gayri resmi olarak ödemeyi seçip, ilgili kurumlara vergi ve primlerini ödemekten kaçmak için bu şekilde yapmaya başlamışlar.

2011 2012 2013 butun resmı ve ozel tatıllerde calısdım bana sadece 2013 nısan ayının resmı gun adı altında maaşıma 26 tl odendıgını gordum baska herhangı bı gunun odemesını almadım ..

Şikayet edebilirsiniz elbette, ama sonuçta ıspatını da yapabilmeniz gerekli.