fonradar

Elektronik Fatura

Ynt: elektronik fatura

öncelikle cek cak la uğraşmayıp bir an önce devreye alınırsa çok iyi olur aslında bakanlık açısından bir şans bakan maliye kökenli değil o yüzden bürokratik kaygılardan uzak hemen devreye alınabilir küçük işletmeler için 3-4 aylık geçiş süresi verilebilir ama belli sermeyeyi ve ciroyu aşan bütün şirketlerde elektronik fatura ve elektronik defter hemen zaman kaybedilmeden hatta yılbaşında devreye alınabilir nasıl ki zamanında ebeyannameye kararlılıkla başlandı ve şimdi ebeyanname rahatlığını yaşıyorsak o zamanda efatura ve edefter rahatlığını yaşayacağız bakıyorsun bulgaristan bile biz ebeyannameye geçtiğimiz yıllarda efatura ya geçmiş bu noktada baya geç kaldık tabii benim aklıma takılan efatura sisteminde kullanılacak stok kodları.. bana göre stok kodlarının ithalat ihracat işlemlerinde sorun yaratmaması için gümrük tarife istatistik pozisyon kodlarının alt kırılımları olarak dikkate alınırsa sistem daha başarılı olur ve hatta programa ileriki dönemde işçilik uygulamaları dahil edilip asgari işçilik uygulaması tüm sektörlere de uygulanabilir ve sosyal güvenlik açıklarının kaynağı da tabiri caizse kabak gibi görünür bir an önce devreye girmesi ümidiyle.. ::) ::) ::)

eğer ki bu sistem tümüyle devreye girerse kaçak bürolar da bir zaman sonra devre dışı kalacaklardır çünkü bunlar işin katipliğinden beslenen zatlardır o zaman müşteriler haliyle konusunda uzman mevzuatı iyi bilen kişilere yönelecektir... ::)

kaçak büroları küçük bürolar diye okudum :)korktum acaba gelecekte büroculuk bitecek mi diye,dorusunu okuyunca mali müşavirler için bu uygulamanın bi avantaj olacağını anladım.SAyın hamdi levent teşekkürler

Ynt: Elektronik Fatura

yok merak etmeyin küçük bürolar az da olsa ekonomide yerini bulur her zaman çünkü şirketleşmeler artsa da kimi müşteriler yetkili birinin kendileriyle birebir ilgilenilmesi isteğini her zaman muhafaza edeceğinden ve de sizin gibi aynı şekilde bekleyen bir çok müşterimiz var bu yüzden sizi bekleteceğiz sözünden hazzetmeyecekleri için var olacaklardır ama bugünkü kadar yüksek sayıda olmayacakları kanısındayım..
buna en güzel örnek 5-6 tane süpermarketin hemen yanında çok iyi ciro yapan tekel bayiisini örnek gösterebilirim ..

Ynt: Elektronik Fatura

elektronik fatura önümüzdeki 10-15 yıla kadar devreye girer herhalde ::)

ya en azından bir adım atılsa şöyle olabilir çok kapsamlı yazılım sonradan da eklenir en azından gelen evrak giden evrak kayıt programları vardır , resmi kurumlarda çalışmış arkadaşlar bilir. en azından böyle bir program devreye alınsa ve her faturaya sitemden onay numarası alınıp faturaya yazılma zorunluluğu getirilirse bir çok kayıtdışı işlem azlatılabilir diye düşünüyorum ve tabii bu işlem irsaliyeye de uygulanmalı aslında işlem kolaylıkla işler hale gelebilir sadece satıcı faturayı keserken sisteme alıcı vergi no girecek fatura no tarih tutar vb bu işlemi birçok muhasebe programı otomatik işlemini yapabilir bu sistem bile şu anda uğraştığımız bir çok gereksiz tartışmayı da engelleyecektir ve hala satıcının vergi mükellefi olup olmaması yok koda girmesi vb şeylerle uğraşıp duruyoruz :mad:

örneğin belçika'da btw(kdv) uygulamasında buna benzer bir sistem uygulanıyor ::)