zirve

Emekli Maaşı Haczedinilebilir mi ?

Üyelik
28 Eyl 2013
Mesajlar
1
Konum
Muğla
Sayın Forum Arkadaşlarım,
Merak ettiğim konu emekli maaşının haczedilebilirliği hakkında. Bildiğim kadarıyla sgk ve bağkur emekli maaşları sgk kurumu alacakları haricinde ve nafaka alacakları haricinde haciz edilemiyor.
Babam Sgk emeklisi, maaşı Sgk Tarafından SGDP alacakları yüzünden haczedildi. Ayrıca Babam emekli olduktan sonrada vergi mükellefi olmuştu ve Vergi dairesi tarafındanda geri kalan maaşının tamamı vergi borclarından dolayı haczedildi.
Şimdi merak ettiğim konu Sgk kurum olarak kendi alacakları için 5510 sayılı kanunun 93. maddesine göre haciz yapabiliyor. Ama vergi dairesi babamın rızası olmadan maaşına nasıl hakiz koyabiliyor.
Onu merak ediyorum.
Yardımcı olan arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
 
Üyelik
7 Nis 2012
Mesajlar
347
Konum
İstanbul
Yüksek Mahkeme Yargıtay 11. Hukuk Dairesinin 2002/1508 esas, 2002/5286 karar numaralı kararını inceleyeniz.

Emeklinin muvafakatı olmadan maaşına haciz konulamaz, İcra Müdürü'nün haciz talebini reddetmesi gerekirdi.
 

Benzer konular

Üst