fonradar

Emekli Maaşı + Huzur Hakkı Beyan Edilecek mi ?

merhaba üstadlarım ve meslekdaşlarım;
emekli milletvekili maaşı alan birisi aynı zamanda bir a.ş.'de huzur hakkı almaktadır. huzur hakkı brüt 40.000 TL. EMEKLİ MİLLETVEKİLİ maaşı da aylık 7.500 TL (Yıllığa vurunca 90.000 TL).
Şimdi huzur hakkında gelir vergisi tevkifatı mevcut. (stopaj)
fakat emekli maaşındaki durumu bilmiyorum. öğrenemedik. GVK 61. md. 1. fıkrasında "23'üncü maddenin 11 numaralı bendine göre istisna dışında kalan emeklilik, malüliyet, dul ve yetim aylıkları;" ücret sayılmıştır. istisna dışında kalan emekli aylığı ???
bu konuda hiçbir bilgi elde edinemedim. işbankasından emekli maaşı alan birisinin bordrosuna ulaştım ve yaklaşık brüt 7000 TL maaş alıyor fakat 1180 TL'si gelir vergisi tevkifatı yapılıyor. (stopaj). Dolayısıyla aşan kısma stopaj uygulamış banka. Aşan kısım konusunda tecrübesi olan varsa yardımcı olmanızı rica ederim. GVK 23/11. madde ise "Kanunla kurulan emekli sandıkları ile 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde belirtilen sandıklar tarafından ödenen emekli, malûliyet, dul ve yetim aylıkları (506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesinde belirtilen sandıklar tarafından ödenen aylıkların toplamı, en yüksek Devlet memuruna ödenen en yüksek ödeme tutarından fazla ise aradaki fark ücret olarak vergiye tabi tutulur.) (Genel, katma ve özel bütçelerden ödenen bu nevi aylıklar dahil); (6)"demektedir. parantez içerisindeki açıklama oldukça net aşan kısım tevkifata tabi tutulur diyor. ardından da GVK 61/1'e baktığımızda istisna dışında kalan emekli aylığı ücret sayılır diyor.
bu konuda tecrübesi olan bir arkadaşımız, bir üstadımız varsa yardımcı olmasını rica ederim.
Saygılar.