fonradar

Emekli Olmayan Kişinin Sgk Girişi

sedat2241

Katkı Sunan Üye
Merhaba Arkadaşlar
Benim başıma şöyle bir olay geldi;
Bir personelimizi 2011 yılında emeklilik kodu ile çıkışını yaptım.Tazminatını ödedik ve 1 hafta sonra tekrar emekli olarak girişini yaptım.
Fakat bu arkadaş benim girişini yaptığım tarihten 3 ay sonra emekli olmuş.Tabi ki ben 3 aylık tüm işlemleri emekli olmadığı halde emekli olarak yaptım.
Şimdi aradan 2 3 sene geçti ve sgk eski personelimize işyerinize söyleyin bu 3 ay için bildirge düzeltmesi versin ve sizi normal çalışan olarak göstersin yoksa maaşınızı tamamen keserim maaş alamazsın demişler.

1-Ben bu düzeltmeleri vermezsem sgk nın bu verdiği hakkı geri alması mümkün mü?
2-Personel zor durumda kalmasın diye düzeltmeleri verirsem illa ki bir fark primi çıkartıcaklar bunun dışında ceza keserler mi acaba?
3-Sonuçta kendi hataları çünkü personelimize emekli olabilirsin işyerinden çıkışınızı getirin demişler.Bizde çıkışı yaptık şimdi bu hatalarını bizim üzerimizden kapatmaya çalışıyor.

Bu konular hakkında bilgisi olan arkadaşların cevaplandırması önemle rica olunur.

İyi Çalışmalar Dileklerimle...

Sanırım emekli olarak girişini yapmakta fazla aceleci olmuşsunuz.
1 hafta içinde işlemlerinin tamamlanarak emekli olması na mümkündür.

Ceza kesilmez fakat normal çalışan olarak düzeltme yapacağınız için prim farkları çıkacaktır ve bu tutarlara gecikme faizi işleteceklerdir.