Emekli Olup Aynı Yerde Çalışılırsa...

Merhabalar,

Ocak 2017 başında, emeklilik için çıkışım yapılırken, daha sonra part time olarak tekrar kontratımın yapılması konusunda işverenimle anlaşmıştık. Çalışma günleri ve maaş konusunda da sözlü olarak bir karar vermiştik. Fakat bu zamana kadar kontrat imzalanmadı ve ben ne eski ne de yeni rakamla maaş almadan çalıştım, ve şimdi de maaşı daha düşükten bir kontrat yapalım dendi.

Böyle bir durumda, kanunen, kontrat imzalanana kadar çalışılan süre için hak edilen maaş rakamı hangisi dikkate alınarak ödenmelidir? Eski maaşın yarısı mı yoksa anlaşılandan da daha düşük olan mı?

Yardım ederseniz sevinirim
Teşekkürler

Merhaba
Söz uçar yazı kalır.
SÖzleşme yok ise işveren asgari ücretten bile maaşınızı ödeyebilir.

sn.sedat beye katılmakla birlikte,
ek olarak,
a-normalde taraflar sözlü de olsa anlaşma yapılan konulara uymalıdır(ne hazindir ki artık insanlar sözlerinde/ahidlerinde durmuyor!)
b-olay dediğiniz gibi ise işverenin iyi niyetli olmadığını söylemek mümkün,(en azından konuşarak yeni bir ücret karar kararlaştırılabilir di ama bu da yok)ihtilaf doğmuş
c-mahkemeye gitseniz de,ispatı mümkün değil ise asgari ücret yada biraz üzeri makul bir ücret tayin olunabilir(ama değmez)
d-sonuç olarak uygun olan(zaten emeklide olmuşsunuz)verileni alıp,ayrılmak olsa gerektir(karar sizin)