emekli sgdp primi ödeyen kişinin vergi mükellefi olması durumu

Üyelik
12 Ağu 2009
Mesajlar
2
merhaba, forumunuza yeni kayıt oldum, başıma şu olay geldi, bir işyerinde sgdp primi ödeyerek çalışan ES emeklisi kişiye 3,8,2009 da ticari kazançtan vergi mükellefiyeti açtık,
1- Bu kişi hala eski işyerinde sgdp ödeyerek çalışmaktadır
2- Emekli maaşından ayrıca sgk tarafından bir kesinti yapılacakmı?
3- Bunun için sgk na nasıl bir başvuru yapmam gerekir?
teşekkürler :-[
 
Üyelik
2 Ocak 2009
Mesajlar
191
Ynt: emekli sgdp primi ödeyen kişinin vergi mükellefi olması durumu

?Diğer sosyal güvenlik kanunlarına göre yaşlılık ve malullük aylığı bağlananlardan, ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar çalışmaya başladıkları ayı takip eden aybaşından itibaren, çalışmalarının sona erdiği ay dahil bu Kanun 50. maddesine göre belirlenen 12. gelir basamağının % 10?u oranında sosyal güvenlik destek primi öderler. Sosyal güvenlik destek primi ödemesi gerekenlerden bu Kanunun yayım tarihinden önce aylık bağlananlar Kanunun yayımını, daha sonra tekrar gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar ise mükellefiyetin başladığı tarihi takip eden aybaşından itibaren üç ay içinde Kuruma yazılı bildirimde bulunmak zorundadırlar. Bu süre içinde Kuruma yazılı bildirimde bulunmayanlar ile Kurumca tespit edilemeyenlerden sosyal güvenlik destek primi, 53. maddeye göre hesaplanarak tahsil edilir.?

Görüldüğü gibi diğer sosyal güvenlik kanunlarına (SSK, T.C. Emekli Sandığı ve 506 Sayılı Kanun?un geçici 20. maddesine istinaden kurulan emekli sandıkları) yaşlılık ve malullük aylığı bağlananlardan ticari kazanç veya serbest meslek kazancı dolayısıyla gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar çalışmaya başladıkları ayı takip eden aybaşından itibaren 12. gelir basamağının % 10?u oranında sosyal güvenlik destek primi ödeyeceklerdir.

5510 sayılı Kanun yürürlüğe girdikten sonra sosyal güvenlik destek primine tabi olanların primleri, aylıklarından kesilmek suretiyle tahsil edilecektir.
 
Üst