Emekli Şirket Yöneticisi Hk.

SonerK

Katkı Sunan Üye
İyi çalışmalar arkadaşlar,

Yeni SGK da çalışan emeklilerden %33,5 ve herhangi bir şirkete ortak olanlardan da o şirkette ödenen en yüksek maaş üzerinden %33,5 sgdp kesilecekmiş. Burada şirkete ortaklık mı söz konusu yoksa ortak olupta yönetime katılma mı? kişi ortaktır ama yönetim kurulunda değildir. Bu kişiden de aynı şekilde ödenen en yüksek maaş üzerinden %33,5 sgdp kesinti mi yapılacaktır.?
Vericeğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

5510 sayılı kanunun 4/b maddesi aşağıdaki gibidir.

b) Köy ve mahalle muhtarları, hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan ise;
1) Ticarî kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usûlde gelir vergisi mükellefi olanlar,
2) Gelir vergisinden muaf olup, esnaf ve sanatkâr sicili ile birlikte kanunla kurulan meslek odalarına usûlüne uygun olarak kayıtlı olanlar,
3) Anonim şirketlerin kurucu ortakları ve/veya yönetim kurulu üyesi olan ortakları, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortakları, diğer şirket ve donatma iştiraklerinin ise tüm ortakları,

Buna göre; A.Ş. lerin kurucu ortakları ile yönetim kurulu üyesi olan ortakları GSS kapsamında sigortalı sayılır.

Limited şirket ortakları ise herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan tamamı GSS kapsamında sigortalı sayılmaktadırlar.

Bu arada cevap iki kere gönderilmiş yanlışlıkla.