fonradar

Emeklilere Kamuda SGDP Ödeyerek Çalışma Yasağı

• Konbuyu başlatan nane
  • Başlangıç tarihi
N

nane

Ziyaretçi
2/11/2008 Şevket TEZEL [email protected] Sözcü

21.01.1957 doğumluyum. 1975 yılında ilk defa SSK'lı oldum ve 2000 yılında kıdem tazminatı almadan SSK'dan emekli oldum. 2002 yılı Kasım ayında bir kamu kuruluşunda Emekli Sandığı?na bağlı sözleşmeli memur olarak tekrar işe başladım. SSK'dan emekli maaşı kestirilmesi gerektiğini bilmediğimden hem emekli maaşımı, hem de çalıştığım kamu kuruluşundan maaşımı almaya devam ettim. Halen de devam ediyorum.

Bu arada 2008 Ekim ayı itibariyle çalıştığım kurum özelleşti. Şimdi ben özel şirketle sözleşme yapmak ve Emekli Sandığı?ndan da emekli olarak, SGDP ödeyerek çalışmaya devam etmek istiyorum. Bu durumda nasıl Emekli Sandığı?ndan emekli olabilirim? Bu durumda Emekli Sandığı?ndan emekli olarak SGDP ödeyerek hem emekli maaşı hem de çalıştığım yerden ücretimi alabilir miyim? Bugüne kadar SSK'dan aldığım emekli maaşları bir sorun oluşturur mu? Ayrıca toplam 14 yıl kadar Emekli Sandığı çalışmam olduğu için bunun tümü üzerinden ikramiye alabilir miyim?

Özel Şirket 30 gün içinde çalıştığım yeri devralacağından bu süre içinde böylesine hayati bir konuda sizden cevap alabilirsem çok mutlu olurum. Gazetede her gün okuduğum köşenizde cevabımı bekleyeceğim. B.CAN

Sayın Okurum,

Sorunuzu okuyunca çalışanların olduğu kadar kurumların da bilgilenmeye çok ihtiyacı olduğuna kanaat getirmemek mümkün değil. Zira yürürlükteki 5335 sayılı Kanunun 30 uncu maddesi gereği sosyal güvenlik kurumlarından emekli kişiler emekli aylıklarını kestirmeden (Milletvekilleri, belediye başkanları gibileri hariç) kamuda personel olarak çalıştırılamazlar.

2004 yılı başından itibaren önce Bütçe Kanunuyla sonra da bunun için çıkarılmış müstakil bir kanunla emekli personelin aylığını kestirmeksizin kamuda çalıştırılması yasaklandı.

Kurumunuz sizi çalıştırması yasaya uymasa da fiilen çalışmış ve 6 yıllık bir Emekli Sandığı hizmeti kazanmış olduğunuz gerçeğini değiştirmiyor.

SSK?dan bağlanan emekli aylığınızı zamanında kestirmiş olsaydınız şimdi hiçbir sorununuz olmayacaktı. Tekrar aylık bağlatmak için Emekli Sandığı?na başvurarak ve 1975 ? 2008 yılına kadar olan süredeki hizmetlerinize göre son yedi yılda en çok primi/keseneği ödemiş olduğunuz Emekli Sandığı?ndan yeni emekli aylığınız bağlanacak ve sekiz yıllık ikramiyeniz ödenecekti. Kıdem tazminatı almamış olduğunuzu ifade ettiğinize göre istifa ederek ayrılmış olmalısınız. Sonrasında da SSK primi ödediğiniz bu altı yıllık kamu süresi için Emekli Sandığı ikramiye ödemeyecektir.

Tüm süreniz göz önüne alınarak tekrar ve bu defa Emekli Sandığı?ndan (4/c sigortalılığından) aylık bağlatmanız gene de mümkün. Ama bu durumda kaçınılmaz olarak SSK kestirmeyerek almaya devam ettiğiniz aylıkları faiziyle sizden isteyecektir. Şu an SGK bünyesindeki devredilen Emekli Sandığı?na başvurarak aylık bağlanması talebinde bulunursanız hizmet birleştirme işlemleri nedeniyle SGK haberdar olacak ve size ödemiş olduğu 6 yıllık aylığı yasal olarak faiziyle alacaktır. Bu nedenle yol yakınken çalışmaya başlama gerekçesiyle aylığınızı kestirin.

Bu arada 4046 sayılı Kanun kapsamında başka bir kuruma nakil yoluyla atanıp Emekli Sandığı kapsamında çalışmayı sürdürüp 9 yıl daha kesenek ödemeye devam ederseniz hem 2002?den itibaren 15 yılı hem de 61 yaşını doldurmuş olur, bu defa Emekli Sandığı?ndan yasal olarak emekli aylığı alabilirsiniz. SSK aylığınızı da o zaman ayrıca tekrar bağlatabilirsiniz.

Okur Sorularına Kısa Cevaplar

M.Erdoğan GEZER/İZMİR ? 900 günlük askerliğinizi borçlanmanız durumunda 91 günü normal SSK, bin 935 günü Tarım SSK kapsamında geçmiş günlerinizle birlikte toplam 2 bin 926 gününüz olacak. 1942 doğumlu, 01.06.1991 ilk sigortalılık girişli bir sigortalı olarak bundan sonra isteğe bağlı veya çalışan olarak 674 gün (1 yıl 10 ay 14 gün) daha prim ödemeniz halinde Tarım SSK sigortalılığından emekli olabilirsiniz.