Emeklilik hangi kurumdan olur

metyo

Tanınmış Üye
Merhaba;
Bağkura işe başlama 31.10.1978 işi terk 01.04.1984
Bağkurda toplam çalışılan günü 2308 gün olarak hesapladım doğrumudur?

ssk ya tabi olarak 1988 yılından 2008 yılına kadar giriş çıkışlarla toplam 678 günü var.

yaştan emeklilik için (3600 güne tamamlamak için)614 güne ihtiyacı olduğunu hesap ediyorum.Bunuda askerlik borçlanması ile yapmak istiyorum.
Fakat askerlik tarihi bağkur başlangıcından önce.Askerlik borçlanması gün olarak etki edermi?
Emeklilik 4/a kapmsamında olması gerekiyor.yanılıyormuyum?

Ynt: Emeklilik hangi kurumdan olur

Son primlerinin sadece 678'i SSK'dan olduğu için bağkur şartlarına tabi olacaksın.

1261 - 678 = 583 gün daha ssk primi yatırması lazım SSK'dan emeklilik için

- Askerlik borçlanması yapsa bile son yedi yıl hesabında dikkate alınmaz.

Tevfik bey zaten 1984 ten beri bağkurluluğu yok.Son 3,5 yıl hesabında yinede dikkate alınacakmı?

metyo ' Alıntı:
Tevfik bey zaten 1984 ten beri bağkurluluğu yok.Son 3,5 yıl hesabında yinede dikkate alınacakmı?

SSK'dan ister Normal emekli ister yaştan emekli olabilmesi için 583 günlük SSK primi yatırması gereklidir.

Yatırmadığı takdirde bağkur şartlarına tabi olur.

Sizden ricam birde aşağıdaki durumu yorumlanamanız;
1 Ekim 2008 yılından önce ilk defa sigortalı olup 1 Ekim 2008'den sonra emeklilik talebinde bulunan, birden fazla kuruma sigorta primi ödemiş kişilerin hangi kurumdan emekli olacakları -5510/116. maddesi ile yürürlükten kaldırılan- 2829 sayılı kanuna göre belirlenir. O kanun da der ki:

2829 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi hakkında Kanun
Aylığı Bağlayacak Kurum
Madde 8- Birleştirilmiş hizmet süreleri toplamı üzerinden, ilgililere; son yedi yıllık fiilî hizmet süresi içinde fiilî hizmet süresi fazla olan kurumca, hizmet sürelerinin eşit olması ha-linde ise eşit hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca, kendi mevzuatına göre aylık bağlanır ve ödenir,
Ancak, malullük, ölüm, 5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanununa göre yaş haddinden resen emekli olma ve bağlı oldukları kurumun kanunla değiştirilmesi hallerinde ilgililere hizmet sürelerinden sonuncusunun tabi olduğu kurumca, kendi mevzuatına göre aylık bağlanır

Ben burada hep son 7 yıl olayına takılmıştım.

01.10.2008 tarihinden önce son yedi yıl kuralı, prim günü olarak tanımlanır. (Son 7 yılda 1261 gün nerede ise o tarafa tabi olur)

Örnek ; vatandaş 10.10.1985 - 10.10.2000 tarihleri arası bağkurlu olsun, 10.10.2009 tarihinde SSK'ya girse yine bağkurdan emeklilik şartlarına tabidir. Ancak son 3,5 yılı prim gününü SSK'dan doldurursa ancak o zaman SSK'dan emeklilik şartlarına tabi olur.

İşte sorunda orda son yedi yılda 1261 günü ne bağkurda nede ssk da tamamlıyor.Son yedi yılda sadece 678 gün ssk sı var.Mantık olarak düşündüğüm zaman son yedi yılda en çok ssk da.Bu durumda emekli olamıyor.zaten bağkur kısmi yaş emekliliği 5400 gün.

metyo ' Alıntı:
İşte sorunda orda son yedi yılda 1261 günü ne bağkurda nede ssk da tamamlıyor.Son yedi yılda sadece 678 gün ssk sı var.Mantık olarak düşündüğüm zaman son yedi yılda en çok ssk da.Bu durumda emekli olamıyor.zaten bağkur kısmi yaş emekliliği 5400 gün.

Sn Metyo,

''Bağkura işe başlama 31.10.1978 işi terk 01.04.1984'' demişsiniz.

Son Yedi yıl hesabı yapılırken

7 * 360 = 2520 prim günü olarak hesaplanır.

Yani sizin son ''2520'' prim gününde 2308 gün bağkur hesaplamışsınız.

1988 yılından bu yanada 678 gün SSK pirimi yatmış.

1261 - 678 = 583 gün SSK'dan prim yatırmalısınız.