Emeklilik Hesabı

SSK. mevzuatı ile ilgili 70'li yılların sonunda veya en fazla 1980-1981 yıllarında çıkmış olması gereken bir yasa vardı.bu yasada 18 yaşından önceki hizmet süreleri yaşlılık aylığı hesabında hizmet süresi olarak ilave edilmekteydi. ve bu yasadan yararlanarak 37-38 yaşlarında bir çok ERKEK sigortalı emekli oldu. Ben bu yasayı bir türlü bulamadım.
Aramamın sebebi o dönemde sigortalı olanlar bugünlerde bile emekli olurlarken sözkonusu ettiğim yasaya göre emekli olabiliyorlar.
eğer yasa hakkında bilgi sahibi olan varsa kanun numarası ve tarihini bildirirse sevinirim. Kolay Gelsin

!!!

Sayın Turna

506 Sayılı Kanunun 60.maddesinin (G) bendi ile Geçici 54 maddesini inceleyiniz.

sayın turk_bey;

verdiğiniz yanıtlar için teşekkür ederim. Geçici 54.maddeye daha önce bakmıştım . 2564 sayılı kanunla ssk.kanunu 60/G fıkrası
değiştirilmiş.2564 sayılı yasayı arıyorum ama bulamadım.
Ben Geçici 54.maddeden şunu anlıyorum:
-- 01/04/1981 tarihinden önce sigortalı olanlar 18 yaşının altında olsalar dahi sigortalılık başlangıcı olarak işe giriş tarihleri kabul edilmektedir.
Bu durumda örneğin 1980 yılında 13 yaşında sigortalı olan bir erkek sigortalı 25 yıl sonra 38 yaşında sigortalı olması mümkün görünmektedir.
(Ben böyle emekli olan bir sigortalıyı tanıyorum)
Aslında yasayı incelemek lazım.. parantez içi hükümleri veya istisnaları olabilir. İlgilendiğiniz için teşekkür eder saygılar sunarım..

!!!

Sayın Turna

Aynen dediğiniz gibi 01/04/1981 tarihinden önce işe girenler 18 yaşından küçük olsa dahi sigortalılık başlangıcı işe giriş tarihidir. ancak 4447 ve 4759 sayılı yeni emeklilik kanunları ile belli bir yaştan önce emekli olunması engellenmiştir. Yani, emeklilikte, sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısının yanında bir de tamamlanması gereken Yaş şartının yerine gelmesi gerekir 01.04.1981'den önce işe başlayanlar için artık 18 yaşın pek fazla önemi kalmamıştır. Çünkü ister 18 yaşın öncesi olsun, ister 18 yaşın sonrası olsun emekli olmak için kanunda belirtilen yaşı beklemek gerekmektedir. Örnek olarak göstermiş olduğunuz 1980 yılında işe giriş yapan 13 yaşındaki şahsın değişen emeklilik şartlarına göre 45 yaşından önce emekli olması mümkün değildir.

saygılarımla