Emeklilik maaş hesabında son 7 yıl

19 mart 1961 doğumluyum . sgk da ilk işe giriş tarihim 23 nisan 1981 olarak gözükmekte 5 mart 2009 da işten çıkartılınca emeklilik için başvurdum. (5500 iş günü prim var) Sgk dan gelen yazılı cevapta 23 nisan 1981 de ilk işe giriş bildirgenizde prim yatırılmadığı için başlangıç kabul edemiyeceklerini başlangıç olarak 1988 yılını kabul edebileceklerini belirtip emekliliğe 2013 ün 9 uncu ayında hak kazanacağımı bu tarihte yapacağım yazılı başvuruyla tarafıma emekli aylığı bağlanacağı belirtildi..
Birinci olarak 23 nisan 1981 in başlangıç kabul edilmesi için sigortalılık başlangıç tespiti ile ilgili dava açmış bulunmakta olup 1 gün çalışmıştır kararı aldırabilirsem . emekliliğe hak kazanacağım.
Bu bilgiler ışığında bazı sorulara yanıt aramaktayım yardımcı olacak kişilere ihtiyacım var.
1- davayı kazanırsam geriye dönük (emeklilik müracat tarihimden ) olarak emekli maaşlarımı alabilirmiyim bunun için ayrı bir davamı açmam gerekir
3- şu anda çalışmıyorum primde ödenmiyor şu ana kadar hep tavandan prim yattı ve yaklaşık 200.000 tl birkimiş var maaş hesaplanırken son 7 yıla bakıldığını duydum 2013 e kadar çalışmazsam prim yatmıyacağı için maaşımda çok fark olurmu son 3,5 yıl boş geçecek . çalıştığım iş yerlerinde hep tavandan yattı şimdi asgari ücret üzerinden yatsa olumlumu olumsuzmu etkiler saygılarımla....

Ynt: Emeklilik maaş hesabında son 7 yıl

1- Davayı kazanırsanız, emeklilik başvurunuz resmiyet kazandığından emekli maaşınız ilk müracaat tarihinden itibaren bağlanacaktır. Dava konusunda bu durumu da belirtmiş olmanız yarar sağlardı. SGK söz konusu tarihten itibaren maaş bağlamaz ise bu taleple tekrar dava açmalısınız.
2- Emekli maaşı hesabı için son 7 yıl dikkate alınmaz. 3 ayrı yasa nedeni ile 3 ayrı çalışma döneminiz için ayrı ayrı hesap yapılıp, bunların ortalaması olan tutar emekli maaşınızı oluşturur. Emekli maaşları her yıl güncellendiği için şimdi alacağınız emekli maaş ile 3,5 yıl sonra alacağınız emekli maaş arasında fark olmaz. Bu nedenle prim ödemeden geçireceğiniz süre emekli maaşınızda azalmaya sebep olmaz. Fakat bu 3,5 yıllık süreyi asgari tutar üzerinden prim ödeyerek geçirirseniz, ortalamayı düşüreceğinden maaşınızda azalma olur.

öncelikle teşekkürler ; Bu konuda çok farklı şeyler söyliyenler oluyor tabiki ben de sizin gibi düşünerek ,açtığım davada geriye dönük maaşlarımıda talep ettim.
Maaş hesabında da asgari ücret üzerinden yatacak primlerin ortalamayı düşüreceği için olumsuz etki yapacağını düşünmekteydim. Farklı düşünceye sahip olanlarda var şöyleki son 7 yıla bakıldığında (2013 de emekli olduğum varsayılırsa) 7 yılın 3,5 yılı boş geçeceğinden 0 olarak alınacak 0 alınacağına düşükte olsa bir değerin olmasının olumlu etki yapacağı söylendi. bende sizin gibi düşünmeme rağmen kafam biraz karıştı ..2013 ile 2010 tarihleri arasındaki 3,5 yıllık pirim ödenmemesinin maaşıma çok olumsuz yansımamasını umarak ilginiz ve bilgilendirmeleriniz için tekrar teşekkür ederim. Davayı kazanırsam bu tür problemler zaten yaşanmıyacak.

Prim ödemesi varsa emekli maaş hesabında ortalamaya dahil edilir, prim ödemesi yoksa ortalamaya SIFIR diye bir rakam dahil olmaz. Bu nedenle endişeniz olmasın. 7 yıllık süre, sadece bir sigortalının hangi kurum şartları ile emekli olabileceği hesabında göz önüne alınır. Emekli maaş hesabında başvurulan bir dönem değildir.