fonradar

Emeklilik Şartları

Merhaba
Sizden bir konuda bilgi almak istiyorum mumkunse..

gercekten emeklilik konusunu cok karisik buluyorum.. Izin verirseniz bu sorularima sizden yanit rica edecegim

- 4.7.69 dogum tarihim. ilk ise giris tarihim 1.8.95 olan bir bayanim
- 26.4.2006 tarihinde bir kizim oldu ve hayatta cok sukur
- gecen ay aldigim hizmet dokumume gore 19 yil 6 aydir sigortali gozukuyorum ve 6241 prim gunum var
- 3600 gun ve 15 yil uzerinden emekli olabilirim. yas icin 58'i beklemem gerekiyormus
(Dogum sonrasi Temmuz 2006 - Eylul 2007 arasi calismadim, hic prim odemem yok)
- bu borclanmayi en dusukten yaparsam emekli maasima etki eder mi? Dusurur mu? (cunku su ana kadar ozellikle son 5 yildir tavandan odeme yapiliyor sirketim tarafindan)
- Isten cikarilma durumum var.. 3600 gun olayini devreye sokmami uygun bulur musunuz?
- isten cikarilirsam, bir daha hic prim odemem olmazsa emeklilik yasim 52'mi ya da 58'mi olur ve o zaman 19yil 5 ay ile emekli olabilir miyim yoksa 20 yila tamamlamali miyim?

cok tesekkur ederim yardimlariniz icin
saygilarimla

04.07.2021 tarihinden sonra emeklilik dilekçenizi verebilirsiniz. Güne ihtiyacınız yok. Yaş şartınız kalmış sadece. Doğum borçlanması yapmanıza gerek yok.
Verdiğiniz bilgilere göre;

Yaş 52 (04.07.2021 tarihine kadar beklemeniz lazım.)
Süre 20 yıl. Yaş için bekleyeceksiniz zaten. Kaldı ki 7-8 ay sonra bunu da tamamlamış olacaksınız. Süre derken başlangıç tarihinden itibaren 20 yıl geçmiş olması demek. Yoksa sigortalı dolu dolu 20 yıl demek değil. İşten çıksanız bile 8 ay sonra bu şartı da yerine getirmiş oluyorsunuz.
Prim günü şartı, 5825 gün. bunu zaten karşılamışsınız.
Evde oturarak da beklesiniz, Allah ömür verirse 2021 yılında emekli olursunuz.

Eğer işyeri sizi tazminatınızı ödeyerek çıkartacaksa, ihbar tazminatı da ödeyecektir. 3600 günden siz talep ederseniz ihbar tazminatınızı alamazsınız. Yok eğer işyeri sizi tazminat ödemeden çıkarmayı düşünüyorsa (tabi yasa gereği bu hakka sahipse) bu yola girebilirsiniz. Siz yine SGK dan 3600 günden emekli olabilir yazısını alın şimdiden.

Doğum borçlanmasını yine de yapmak istiyorsanız, primi düşük hesaplattığınızda maaşınız da düşer.

Umarım işinizi kaybetmezsiniz. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Yanitiniz icin cok tesekkur ederim
ben 3600 gunden emekli olmak istersem, maas baglanma yasim 58'e cikacak diye bir bilgi almistim.. Onun icin dogrulugunu teyid etmek istedim.
bu durumda 3600 gunun gercekten bana bir yarari yok..
Iyi gunler diliyorum