Emeklilik süresi

Merhaba
Benim 2 sorum olacak
Ben Ocak 1962 doğumluyum.Sigorta başlangıcım,Ocak 89.
Askerliğimi ise ağustos 87 de başlayarak yedek subay olarak bitirdim.(Aralık 88 e kadar)
Budurumda emeklilik tarihim,askerliği saydırmak koşulu ile ne olur?

İkinci sorum,prim olarak bir sıkıntım yok, 22 sene boyunca hep tavan ödemesi yapıldı.
Şuan işi bırakıyorum, maaş bağlanmasında dezavantaj yaşamamak için,sigortamı dışarıdan ödemeye devam etmemi tavsiye edermisiniz?

Şimdiden çok teşekkür ediyorum

Ynt: Emeklilik süresi

Askerlik ile ilgili borçlanma yapmanıza gerek yok emekli sandığına primleriniz yattı.

isteğe bağlı olursanız bağkurlu olursunuz ve ordan emeklilik müraacatında bulunmanız gerekir.Onun için bir yerde ssk lı olarak çalışıyor gözükün sağlık hizmetinden yararlanmak için.Tabi emekli maaşınızada katkısı olacak ama çok fazla değil.

Asteğmen olarak atandığınız tarih (Eğitime başlangıç tarihi değil.) aynı zamanda sigortalılık başlangıç tarihinizdir. Bu tarihin üzerine 25 yıl ekleyerek oluşan tarih (Bu da, atanma 1987 yılı içinde ise 2012 yılı içinde bir tarih olur.) emeklilik tarihinizdir. Eğitimde geçen süre borçlanılabilir. Ancak bu da size hem başlangıç tarihi hem de gün sayısı olarak bir yarar sağlamaz. İşinizden ayrıldıktan sonra isteğe bağlı olarak sigortalılığınızı sağlık yardımı almak için devam ettirebilirsiniz. Gün sayınız da dolduğundan prim gün sayınızda da sıkıntı yok. İsteğe bağlı prim ödemeniz sizin SSK şartları ile emekli olmanıza engel değildir.
İsteğe bağlı priminizi yüksekten ödemenizde emekli maaş açısından yarar var.

sezer ' Alıntı:
Asteğmen olarak atandığınız tarih (Eğitime başlangıç tarihi değil.) aynı zamanda sigortalılık başlangıç tarihinizdir. Bu tarihin üzerine 25 yıl ekleyerek oluşan tarih (Bu da, atanma 1987 yılı içinde ise 2012 yılı içinde bir tarih olur.) emeklilik tarihinizdir. Eğitimde geçen süre borçlanılabilir. Ancak bu da size hem başlangıç tarihi hem de gün sayısı olarak bir yarar sağlamaz. İşinizden ayrıldıktan sonra isteğe bağlı olarak sigortalılığınızı sağlık yardımı almak için devam ettirebilirsiniz. Gün sayınız da dolduğundan prim gün sayınızda da sıkıntı yok. İsteğe bağlı prim ödemeniz sizin SSK şartları ile emekli olmanıza engel değildir.
İsteğe bağlı priminizi yüksekten ödemenizde emekli maaş açısından yarar var.

İsteğe bağlı şu anda bağkur kapsamında o nedenle ssk dan emeklilik isteyemez.

Emekli olacağı tarihe kadar ödeyeceği İsteğe Bağlı prim gün sayısının 1261 günden az olacağını dikkate alırsanız SSK şartları ile emekli olacağını göreceksiniz...

sezer ' Alıntı:
Emekli olacağı tarihe kadar ödeyeceği İsteğe Bağlı prim gün sayısının 1261 günden az olacağını dikkate alırsanız SSK şartları ile emekli olacağını göreceksiniz...

Bu şekilde olursa tabi değiniz gibi ssk dan emeklilik isteyebilir.Ben 1261 den fazla isteğe bağlı ödeyeceğini düşündüm.