Emeklilik ve Kıdem Tazminatı Alabilmek Adına Geriye Dönük Tescil

Merhabalar,

09.09.1981 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 1997'dir. Ancak bu tarih stajyer olarak işe girişten dolayıdır. Emeklilik kollarına yapılan ödemelerle ilgili ilk giriş tarihim Aralık 2004'tür.

06.06.2005 tarihinden bu yana aynı işyerinde çalışmaktayım. sanıyorum 10. yılımı doldurduğumda kıdem tazminatı alabilme şansım bulunmuyor. Okuduğum kadarı ile 08.09.1999 tarihinden sonra ilk kez sigortalı olduğum için bu haktan faydalanamıyorum. Bu bağlamda; 1998-2001 yılları arasında çalışmış olduğum bir işyerinde sigortam ödenmedi. Firma sahibi akrabam olduğundan o dönemde böyle bir istekte bulunamadım. Şuanda hem emeklilik şartlarımı iyileştirmek hem de kıdem tazminatımı alabilmek adına, şikayette bulunup, geçmiş tarihli primlerimin (en azından bir aylık) ödenmesini sağlayabilir miyim? Çıkacak cezaları ben kendim ödemeyi kabul ederek şikayette bulunacağım. Dediğim gibi akrabalık durumu olduğundan kendisine ancak bu şekilde yaklaşabilirim. Böyle birşey mümkün müdür? ayrıca yaklaşık olarak ne kadar prim ve ceza öderim?

Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.

iyi çalışmalar...
Esman SAĞLAM

zamanaşımına girmiş hakkınız yanmış.Hem akrabam hemde tazminat istiyorum çıkacak cezayıda öderim diyorsun.Kafan karışık.

zamanaşımına girmiş hakkınız yanmış.Hem akrabam hemde tazminat istiyorum çıkacak cezayıda öderim diyorsun.Kafan karışık.

1998-2001 arası çalıştığım işyeri sahibi akrabam... 2005'ten sonraki işyerim (aktif devam ediyorum) akrabam değil. tazminatımı şuan çalıştığım işyerinden almak istiyorum. şuanki işyerimden tazminat alabilmem için 15 yıl sigortalılık ve 3600 gün şartına tabi olmam gerekiyor. bu kuralı sağlayabilmem için de 08.09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcımın olması gerekiyor. bunu sağlayabilmek için, 1999 dan önceki bir tarihe sigorta tescilimi yaptırabilmem gerekiyor.

Yasalar hazırlanırken böyle talepler olabileceği tezi ile eski tarihli talep üzerine tescil kabul edilmez müfettiş incelemesi yapılır ödenemeyecek rakamlar çıkabilir.İspat güç olabilir.Rakamı gören işveren pes eder parayı işçinin ödeyeceği talebi nedeni ile böyle bir işe kalkıştık diye itiraf ederse hem paralar gider hemde hizmet sayılmaz savcılığa verilirsiniz iyi düşünmek gereken bir konu diye yorumluyorum.Çünkü cezalar işveren adına çıkacak.Gençsiniz ve önünüzde çalışmak için uzun yıllar var zaten yaşa takılacaksınız işvereni mahkemeye veren işçi olarak adınız çıkarsa işverenler sizden korkar iş bulma şansınız da kalmaz bence bir defa daha düşünün yasaları zorlamayın.Sgk de hileler yıllar sonrada anlaşılsa hizmetler iptal olur ödenenler geri verilmez.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Yorumunuz ve yardımınız için çok teşekkür ederim Hasan Bey.
iyi çalışmalar dilerim.

:) ne gariptir ki bu konuda isteğinizi gerçekleştirebilmenize engel tek sorununuz o tarihte ödenmemiş primleriniz değil aslında,
bir de yaş sorununuz var, o kanunla sağlanan halradan faydalanabilmek için gereken 08.09.1999 tarihinden önce hizmet başlangıcınızın olması gerek,
hizmet başlangıcı olarak ta 18 yaşınızı doldurduğunuz tarih kabul edilir,
sizin ise o kanundan yararlanabileceğiniz son tarihten 1 gün sonra 18 yaşınızı tamamlamış oluyorsunuz, yani 3600 gün 15 yıl hakkından faydalanabilmeyi 1 günle kaçırmış olacaktınız o durumda da.

:) ne gariptir ki bu konuda isteğinizi gerçekleştirebilmenize engel tek sorununuz o tarihte ödenmemiş primleriniz değil aslında,
bir de yaş sorununuz var, o kanunla sağlanan halradan faydalanabilmek için gereken 08.09.1999 tarihinden önce hizmet başlangıcınızın olması gerek,
hizmet başlangıcı olarak ta 18 yaşınızı doldurduğunuz tarih kabul edilir,
sizin ise o kanundan yararlanabileceğiniz son tarihten 1 gün sonra 18 yaşınızı tamamlamış oluyorsunuz, yani 3600 gün 15 yıl hakkından faydalanabilmeyi 1 günle kaçırmış olacaktınız o durumda da.
:) Ağlamak mı lazım gülmek mi bilemedim :)
Doğum günümü unutabilirim ama bu saatten sonra 8.9.1999 tarihini hiç unutmayacağımı biliyorum. :)

tespitiniz için teşekkürler...