fonradar

Emeklilik

Merhaba Arkadaşlar,
Annem 1958 doğumlu olup İsteğe bağlı sigorta olarak sosyal sigortalar kurumunda 1990 yılından beri sigortalı olarak aktif durumunda gözükmektedir. ilk işe giriş tarihi 1985 7.ay ile başlamıştır 180 gün sigortalık döneminden sonra 1990 yılı itibari ile toplam 3660 gün prim günleri gözükmektedir.SSK nın "Ne zaman emekli olabilirim" sorusunda kalan yaşı yok, kalan hizmet gün sayısı yok, kalan prim günleri 1415 gün dür. Emekli müracatında bulabilirmi yoksa bu kalan primleri ödemek zorundamıyız? Bu isteğe bağlı sigortalılık durumu Bağ-Kur lu olarak değiştirmiştir diye bir söylenti var doğru mudur?.

İlginiz ve alakanız için çok Teşekkürler,

Ynt: Emeklilik lütfen yardım...?

Sn. Ubeyaz anneniz 50 yaş 15 yıllık sigortalılık ve 3600 günden emekli olabilir. siz müracatınızı yapın. Evet isteğe bağlı sigortalılık 01.10.2008 itibari ile kalkmış bulunmakta yada daha doğrusu kalkmadı da Sağlık primi de geldi ve bu tarihten itibaren ödeme devam ettiğinizde 4/1-b kapsamında - bağkur primi yatmış gibi değerlendirilecek.

Anladığım şimdi elimizdeki bu günlerle müracatımızı yapabiliriz ve ödediğimiz her ayın primi bağ-kur primi sayılmış oluyor.

Çok teşekkür ederim.

ödediğiniz her ayın primi neden bağ-kur sayılsın. Ekimden sonra ödeyecejleriniz sayılır.

emekli olabilir olarak verdiginiz cevap uzerine Bakirkoy sigorta müdürlüğü emeklilik bölümüne muracat ettik ancak bize 54 yasini beklemeniz gerektigini soylediler. Siz dahil bir kac kisiyede sorduk onlarda bize anneniz emekli olablir dediler. Bu durumda ne yapabiliriz? Evraklarimizin incelenmesi için emeklilik muracati yapsak müracaatimizi alirlarmi?
İlginiz ve alakanız için tekrar Teşekkürler,

yaşla alakalı sorun görünmüyor müracatınızı dosyanın incelenmesi ve emekliliği hak.die yaparsanız bir çözüme kavuşacaktır.

1958 doğumlu 23.05.2008 tarihinde önce,50 yaşını doldurduysa 54 yaşında emekli olabilir.

ubeyaz ' Alıntı:
emekli olabilir olarak verdiginiz cevap uzerine Bakirkoy sigorta müdürlüğü emeklilik bölümüne muracat ettik ancak bize 54 yasini beklemeniz gerektigini soylediler. Siz dahil bir kac kisiyede sorduk onlarda bize anneniz emekli olablir dediler. Bu durumda ne yapabiliriz? Evraklarimizin incelenmesi için emeklilik muracati yapsak müracaatimizi alirlarmi?
İlginiz ve alakanız için tekrar Teşekkürler,
O zaman Sigorta müdürlüğüne değil,emekli olabilir izni verenlere başvurun emeklilik işlemleri için.