Endirekt işçiliklerin 2. Dağıtımı

• Konbuyu başlatan SMMM FATİH
  • Başlangıç tarihi
S

SMMM FATİH

Ziyaretçi
Merhaba,
İşyerinde 10 ve 20 nolu esas üretim gider yerleri bulunmaktadır.

10 nolu esas üretim gider yeri Direkt işçilik 1000 Tl
20 nolu esas üretim gider yeri Direkt işçilik 1500 Tl

10 nolu esas üretim gider yerine ait sgk primleri ve ikramiyler endirekt işçilik olarak tutar: 500
20 nolu esas üretim gider yerine ait sgk primleri ve ikramiyler endirekt işçilik olarak tutar: 400

Toplam Endirekt işçilik 900 Tl. dir.

Sorum Şu;
Toplam 900,00 Tl'lik endirekt işçilik tutarının 500 Tl'lik kısmı 10 nolu esas üretim gider yerine bağlı olarak gerçekleşmiştir. 400 Tl'lik kısmı ise 20 nolu esas üretim gider yerine bağlı olarak ortaya çıkmıştır.

Burada Endirekt işçiliklerin 2. dağıtımını yaparken 10 nolu e.ü.g.y. 500 tl 20 nolu e.ü.g.y. 400 tl olarak mı dağıtım yapmalıyız. Yoksa toplam 900 Tl. endirekt işçiliği dağıtım anahtarı kullanarak mı esas üretim gider yerlerine dağıtmalıyız.

Maliyet Muhasebesi uzmanlarından yardım bekliyorum.

Ynt: Endirekt işçiliklerin 2. Dağıtımı

500 TL 10 numaralıya aitse 400 TL de 20 numaralıya aitse anahtar kullanmaya ne gerek var. Bence 2.dağıtım için anahtar kullanmayın zati bulmuşsunuz paylarını.

Ynt: Endirekt işçiliklerin 2. Dağıtımı

Merhaba,

Endirekt işçilikleri bukadar net ayırabiliryor olmanız; işlemin mantığına aykırıdır. Eğer bu kadar net bir ayrım varsa endirekt değil direkt işçilik olur.

Endirekt işçilik; atıyorum; iki atelyeyede mal taşıyan forkliftin şoförünün ücreti gibi bir işçilik ödemesi olmalıdır.

Ki ayırabilmek için dağıtım anahtarına ihtiyaç duymalısınız.

Örneğin yukarıda verdiğim örnekte dağıtım anahtarı olarak. O atelyeye giren toplam mal miktarı kullanılabilir.

Gibi.

Saygılarımla,