fonradar

Engelli Malül Emeklilik Başvuru

1983 dogumluyum 2000 siğorta girişliyim 4500 gün siğorta primim var yüzde 81 süreğen raporum var 2022 aylığı alıyorum daha önceden malul emeklilik için başvurdum bi sonuç alamadım engelli emekliliği başvurusu için nasıl bi yol izlemeliyim malul olamazsan engelli emeklili olabilirmişim bu konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler

Herkese merhaba

Malulen emeklilik ile engelli emeklilik arasında farklılıklar bulunmaktadır.

Malulen emeklilik 1800 gün prim ödeme,%60 işgücü kaybı ve 10 yıl sigortalılık süresi (başkasının bakımına muhtaç ise 10 yıl süre aranmaz.)

Malulen emekli olan çalışması yasak olup tespit edildiği zaman aylığı kesilir.

Size ait bilgilere göre 1.derece engelli(%80 ve üzeri çalışma gücü kaybı oranı),15 yıl sigortalılık süresi 3600 gün ile emekli olunur.

Engelli emekli olduğunuz zaman tekrar çalışma hakkınız vardır.

Engelli emekli olabilmeniz için vergi indirimi almanız gerekmektedir.

Eğer sigortalı bir işte çalışıyorsanız ikamet ettiğiniz yerin vergi dairesine başvurun.Sizden başvuru dilekçesi,çalıştığınız işyerinden yazı gibi belgeler isteyecek olup sizi engelli vergi indirim raporu vermeye yetkili hastaneye sevk edeceklerdir.

Alınacak engelli vergi indirim raporu Hazine ve Maliye Bakanlığı(Gelir İdaresi Başkanlığı) Merkez Sağlık Kurulu'na intikal ettirilip vereceği karar kesin olup sadece yargı yolu açıktır.

Alınacak vergi indirim yazısı daha sonra vergi dairesi tarafından çalıştığınız işyerine yazı ile bildirecektir.

Bu vergi indirimine istinaden aylık maaş bordrosu düzenlenirken aldığınız ücret üzerinden engelli vergi indirimi yapılacaktır.(01.01.2022 tarihi itibariyle asgari ücret üzerinden gelir vergisi kesintisi kaldırılmıştır.)